úterý 24. května 2022 Jana

V jihočeských hotelech se na začátku roku ubytovalo 154 tisíc hostů. Převažují Češi

V jihočeských hromadných ubytovacích zařízeních se na začátku roku obytovalo celkem 154 tisíc hostů. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ), který zveřejnil údaje za první čtvrtletí. Ze zahraničí přijeli hlavně Němci, Rakušané a Slováci.

Většina hostů v prvním čtvrtletí byla z tuzemska. Z celkového počtu ubytovaných na jihu Čech tvořili cizinci 16 procent. 

„Ve srovnání s 1. čtvrtletím 2021, kdy kvůli koronaviru a nouzovému stavu došlo k dramatickému propadu návštěvnosti kraje, znamenají tato čísla slibný obrat ve vývoji turizmu,“ informovala v tiskové zprávě Irena Kovárnová z Krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích.

Čísla se zatím nepřiblížila době před pandemiií. Za statistikami za rok 2019 zaostávají ty letošní o 35 procent. Čechů ubylo o 11 procent, cizinců o více než 70 procent. 

V lázních bylo více hostů

„V prvním čtvrtletí 2022 se v hromadných ubytovacích zařízeních Jihočeského kraje ubytovalo 24 tisíc cizinců, většinou z evropských zemí. V čele zahraniční návštěvnosti, jak podle počtu hostů, tak podle počtu přenocování, bylo tradičně Německo. Na druhém a třetím místě podle počtu hostů byli Slováci a Rakušané, čtvrté místo obsadilo Nizozemsko. V pomyslném žebříčku podle počtu přenocování si Nizozemci, kteří přijížděli na nejdelší pobyty, své umístění vylepšili a posunuli se s podílem 24 procent na druhé místo za Němce,“ shrnula Kovárnová. 

Statistiky zahrnují také údaje za lázeňská ubytovací zařízení. I tam došlo k meziročnímu nárůstu, a to dva a půl krát ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2021. Celkem to bylo bezmála osm tisíc osob. 

„Jihočeský kraj se v pomyslném regionálním žebříčku umístil počtem hostů i jejich přenocování na sedmém místě. K celorepublikovým výsledkům přispěl zhruba šesti procenty,“ dodala Kovárnová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík

Štítky jižní čechy, turismus, hotel, ubytování, cestovní ruch

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.