Úřad práce v Jihočeském kraji evidoval na konci dubna 1414 ukrajinských uprchlíků, kteří se ucházeli o zaměstnání v regionu. Více než 88 procent z nich jsou ženy, převážně s dětmi. Pracovní uplatnění na jihu Čech našlo ke konci dubna 439 běženců z Ukrajiny.
„Nejčastěji se daří zatím ukrajinské občany zaměstnávat ve strojírenských oborech, a to převážně na drobné montážní práce. Řada uprchlíků pak také našla uplatnění v potravinářském a zpracovatelském průmyslu a v sektoru služeb," uvedl Jiří Beran z českobudějovické krajské pobočky úřadu práce.
Nezaměstnanost na jihu Čech klesla v dubnu proti březnu o dvě desetiny procentního bodu na 2,4 procenta. Bez práce bylo 10 735 lidí. V kraji bylo 20 038 volných míst. Beran uvedl, že velká část žadatelů o zaměstnání z řad uprchlíků má podobné požadavky. „Největší zájem je o nekvalifikovaná pracovní místa bez potřeby znalosti českého jazyka, na kterých zaměstnavatelé nabízí kratší pracovní úvazky s denní pracovní dobou. Jedná se tedy převážně o jednosměnné provozy," řekl Beran.
Od poloviny dubna provozuje město České Budějovice v Kulturním domě Slavie komunitní centrum pro uprchlíky z Ukrajiny. Jednou z jeho rolí je i pomoc při hledání zaměstnání. „Ráda bych vyzdvihla solidaritu mnoha jihočeských zaměstnavatelů, kteří od prvního dne konfliktu s integrací Ukrajinců pomáhají a přispěli právě i ke vzniku komunitního centra,“ uvedla Lenka Hájková z Jihočeské hospodářské komory.
Přínos komunitního centra vnímá i náměstek českobudějovického primátora Tomáš Chovanec (HOPB). „Slouží nejen k setkávání, sdílení informací či výuce češtiny, ale třeba i jako prostor k zábavě a sociální podpoře pro děti ukrajinských pracovníků. Právě i jejich podpora a začlenění do nového prostředí může následně pomoci k plynulejšímu zapojení jejich rodičů do pracovního procesu v místních firmách," uvedl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.