sobota 13. srpna 2022 Alena

Na Vltavu ve Vyšším Brodě vyplula kuriózní plavidla, po dvouleté přestávce

Na Vltavu ve Vyšším Brodě dnes po poledni vyplulo osm kuriózních plavidel. Na trase do Rožmberku nad Vltavou měřící přes deset kilometrů čekaly kostýmované posádky tři jezy. Šlo o 48. ročník recesistické akce. Organizátoři se k ní vrátili po dvouleté přestávce způsobené koronavirovou epidemií, plavbu ale posunuli ze září na červen.

„Poslední léta to bylo v září, ale to bylo hodně chladno. Po dohodě s plavci jsme změnili termín na první červnovou sobotu, kdy už je slušné počasí a Vltava ještě není tak nacpaná jako třeba v létě," řekla Dita Kaiserová z městského odboru kultury a cestovního ruchu ve Vyšším Brodě. Co se nezměnilo, byl čas startu udávaný kdysi houkáním vlaku, který v tento čas odjížděl ze zastávky ve Vyšším Brodě.

Posádky se i tentokrát chystaly vyplout ve 13:27, zdržely se o pár minut, i kvůli focení s Pavlem Procházkou z Loučovic, který se s plavbami loučil s tím, že štafetu přebírá syn. Sám plul třiačtyřicetkrát. Byl v kostýmu Pepka námořníka. V dalších posádkách byli například pohádkoví Dařbuján a Pandrhola, mouchy nebo cestovatel Emil Holub. Jedna posádka přijela až od jihomoravského Kyjova.

Pro diváky jsou nejatraktivnější místa u jezů, které jsou ve Vyšším Brodě, Herbertově a v Rožmberku. Vody v řece teklo dost. „Je to po dohodě s Povodím Vltavy, že pustí z Lipna víc, aby ta plavidla neuvízla někde na kameni nebo na souši," řekla Kaiserová. V noci na dnešek navíc pršelo.

Za první kuriózní plavbou stál v roce 1973 nápad party mladíků, že si doplavou na pivo do Rožmberku na čemkoliv, co plave. Použili lehátka, duše od nákladních aut i polystyrenové desky. Jezdí se pro zábavu, komise hodnotí kreativitu posádek. Dvacetitisícová odměna pro nejlepší posádku byla zatím vždycky věnovaná na dobročinné účely.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Lipensko

Štítky ČR, zábava, rekreace, voda, Vyšší Brod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.