úterý 5. července 2022 Státní svátek - Cyril a Metoděj

U Podolska na orlické nádrži platí do odvolání zákaz koupání

U Podolska na Orlíku vyhlásili hygienici dočasný zákaz koupání. Voda tam překračuje hodnoty pro povolené množství sinic a chlorofylu-a. Potvrdily to aktuálně odebrané vzorky. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

„Podle výsledků aktuálního rozboru musíme konstatovat, že voda u Podolska je nebezpečná ke koupání a neodpovídá hygienickým požadavkům. Byly zde překročeny limitní hodnoty III. stupně pro ukazatele sinice a chlorofyl-a, byla překročena limitní hodnota ukazatele vodní květ a rozbory ukázaly i sníženou průhlednost. Upozorňujeme veřejnost, že zde hrozí akutní poškození zdraví. Dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání platí do odvolání,“ uvedla Kotrbová.

Není to poprvé, kdy podobné nařízení v Podolsku platí. Zákaz koupání tam byl i z velké části loňského roku.

Voda v dalších sledovaných lokalitách má podle hygieniků nyní výrazně vyšší kvalitu. Nejvyšší možné hodnocení získaly autokemp Radava u orlické přehrady, rybníky Staňkovský a Hejtman na Jindřichohradecku a lipenská přehrada v Černé v Pošumaví a v Lipně nad Vltavou. Pouze voda na dalším místě lipenské přehrady u pláže v Horní Plané má s ohledem na hodnocení z minulých let nižší kvalitu, ale zůstává vhodná ke koupání.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, rekreace, zdraví, koupaliště, Jihočeský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.