čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Šumavský národní park chce rozšířit populaci perlorodky. Do Teplé Vltavy ročně vypustí tisíc jedinců

Národní park Šumava se snaží rozšířit populaci perlorodky říční v Teplé Vltavě. Ročně sem vypustí zhruba tisíc jedinců, kterým se podle monitoringu parku daří. Aktuálně žije v řece zhruba 1500 těchto sladkovodních mlžů.

„Perlorodka říční je sladkovodní druh mlže, který se v České republice vyskytuje hlavně v Blanici, Malši, nebo sporadicky v Teplé Vltavě na Šumavě. Její nároky na kvalitu prostředí jsou vysoké, rozmnožování velmi složité a úspěšnost toho, že se perlorodka dožije svých až 140 let, je velice malá – dospělosti se dožijí přinejlepším jen asi dvě procenta z celé generace,“ vysvětluje Eva Zelenková, hydrobioložka Správy NP Šumava.

Podle parku je nyní Teplá Vltava v úseku od Soumarského mostu po Lipno územím s významným výskytem perlorodky. „Úsek mezi Soumarským mostem a ústím Volarského potoka je z pohledu vhodnosti říčního prostředí považován dokonce za nejcennější v České republice,“ dodala Zelenková.

Nyní zde žijí stovky perlorodek. „Umělému odchovu se musí věnovat hodně pozornosti a trpělivosti. Probíhá to tak, že se shromážděné perlorodky po vypadnutí z žaber hostitele umístí do odchovných klícek a umístí se na vhodné místo do řeky. Pak se musí minimálně jednou za 14 dní proplachovat a odstraňovat usazeniny,“ vysvětlila hydrobioložka.

Na začátku 90. let minulého století se uskutečnil průzkum perlorodek i v řece Blanici. Jejich početnost se tehdy odhadovala až na 115 000 kusů. Dnes, po třiceti letech, se jejich počet snížil na necelých 10 000. I na této řece se Správa NP Šumava různými opatřeními snaží populaci perlorodky stabilizovat nebo zvýšit.

Po třech nebo pěti letech se vyberou místa, která mají prokysličené dno, a do nich se perlorodky vypustí. Každý rok jde o zhruba 1000 jedinců.

„Pozitivní je výsledek monitoringu loni vypuštěných perlorodek, který ukazuje, že se perlorodkám na vybraných místech líbí a v poměrně hojném množství tam úspěšně přežily zimu i epizody s vysokými průtoky vody,“ uzavřela Zelenková. Další tisíce perlorodek budou podle parku dále podobným způsobem vypouštěny do Teplé Vltavy minimálně do roku 2026.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto NP Šumava

Štítky perlorodka, Národí park Šumava, Šumava, příroda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.