pátek 30. září 2022 Jeroným

Ve Staňkovském rybníku a na Lipně se zhoršila voda ke koupání

Prakticky žádné zlepšení neukázaly kontroly ve čtyřech lokalitách, kde hygienici pravidelně sledují kvalitu vody. U Podolska trvá už od června zákaz koupání, špatně jsou na tom také Radava, Staňkovský rybník a Lipno nad Vltavou. Kontroly ukazují hlavně nadlimitní výskyty sinic a chlorofylu a.

Zákaz koupání u Podolska na Orlíku vyhlásila Krajská hygienická stanice (KHS) už na konci června. Od té doby se situace nezlepšíla. Důvodem je hlavně významné překročení limitu sinic, chlorofilu a, a také vodního květu. Koupání v této vodě může podle ředitelky KHS Kvetoslavy Kotrbové akutně poškodit zdraví lidí. 

Voda u autokempu Radava dostala na pětistuňové škále trojku, která znamená zhoršenou jakost vody. „Dle aktuálního rozboru je na Radavě překročena limitní hodnota pro sinice, chlorofyl-a, vodní květ a je zde snížená průhlednost,“ popsala Kotrbová. U některých lidí by koupání v této vodě mohlo způsobit zdravotní problémy, hygienici proto doporučují osprchovat se vždy čistou vodou.

V podstatě stejná situace je také na Jindřichohradecku ve Staňkovském rybníků nebo u Lipna nad Vltavou. Obě dvě kontrolované lokality dostaly trojku. „Je zde zhoršená jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. I tady doporučujeme osprchovat se čistou vodou,“ dodala Kotrbová.

Ohodnoť článek

Foto KHS Vysočina

Štítky hygiena, krajská hygienická stanice, voda, koupání, sinice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.