Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Regionální muzeum v Českém Krumlově hostí výstavu fotografií Tarase Kuščynského

PR článek

Do 23. října mohou zájemci navštívit prostory Regionálního muzea v Českém Krumlově, kde je hlavní sezónní událostí trojice výstav věnovaných médiu fotografie. Muzeum připomíná výročí 60 let činnosti Fotoklubu Český Krumlov, 60 let klubové fotografické soutěže Mapový okruh Nekázanka a třetí výstava ukazuje dílo Tarase Kuščynského.

Taras Kuščynskyj byl český fotograf ukrajinského původu. Návštěvníci galerie uvidí výběr z rozsáhlé kolekce fotografie aktů a dnes již ikonické dobové potrétní fotografie osobností československé kulturní a umělecké scény. 

Fotograf dodnes patří k hlavním představitelům československé inscenované fotografie 60. až 70. let 20. století. Měl významný vliv na tuzemské profesionální i amatérské dění. Kromě jiného dokázal propojit nahotu s portrétem a vedle vizuálního zážitku nabídl divákovi i psychologický projev fotografovaného modelu. 

Taras Kuščynskyj (1932-1983) pocházel z Podkarpatské Rusi. Během války odešel s matkou do Československa. Rodina zakotvila v Praze. V hlavním městě Taras později vystudoval architekturu. Fotografovat začal již během 50. let. Od roku 1966 se živil jako nezávislý fotograf v oblasti portrétu, aktu, užité a módní fotografie. V letech 1970–76 byl fotografem Divadla Semafor. V druhé polovině 70. let sehrál významnou roli v organizaci tuzemského fotografického dění jako jeden ze spoluzakladatelů fotografické skupiny Setkání, jíž aktivním členem byl až do své předčasné smrti v roce 1983.

Věnoval se reklamní tvorbě pro časopisy či kalendáře, o kterou byl zájem v tuzemsku i v zahraničí. Od poloviny 60. let se intenzivně zaměřil na portrétní fotografii, díky čemuž vznikla řada dnes již ikonických fotografií osobností kulturní a umělecké scény, jako jsou Jan Werich, Hana Hegerová či Bohumil Hrabal. 

Výstava Taras čerpá z rozsáhlého fotoarchivu rodiny Kuščynských a v podobě kurátorského výběru fotografky Radky Ciglerové, dcery Tarase Kuščynského, představuje autorské zvětšeniny v jejich dobové a originální podobě. Výstavní kolekci, rozdělenou tematicky do dvou celků Modelky a Portréty, doplňují základní informace ke vzniku a činnosti skupiny Setkání, jíž byl Taras zakládajícím členem.

Výstava se koná v roce nedožitých 90. narozeniny Tarase Kuščynského. Význam této události podtrhuje vydání doprovodné publikace, jíž cílem je zprostředkovat milovníkům černobílé fotografie nejen mnohokráte oceňovanou uměleckou ale i hluboce lidskou hodnotu Tarasovy tvorby. Na akci se významně podílí rodina i blízcí Tarase Kuščynského.

Výstava Taras vznikla díky iniciativě a vzájemné spolupráci s Fotoklubem Český Krumlov, který je hlavním organizátorem výstav k výročí 60 let činnosti Fotoklubu Český Krumlov a 60 letům klubové fotografické soutěže Mapový okruh Nekázanka. 

Regionální muzeum v Českém Krumlově se nachází v Horní ulici čp. 152 v impozantní budově bývalého jezuitského gymnázia. Tato nejstarší raně barokní budova ve městě s dekorativním západním průčelím byla postavena na místě šesti starších měšťanských domů v letech 1650 - 1652.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Český Krumlov, výstava, fotograf, Taras Kuščynskyj, muzeum, Bohumil Hrabal, Hana Hegerová, Jan Werich, Praha, Divadlo Semafor, Československo, Podkarpatská Rus

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.