čtvrtek 29. září 2022 Michal

Pomoc pro lidi zasažené inflací a cenami energií schválilo zastupitelstvo. Kraj uvolní zhruba 250 milionů

Zastupitelstvo jihočeského kraje dnes na svém mimořádném jednání schválilo pomoc pro lidi, které zasáhla vysoká inflace a ceny energií. Kraj na připravený dotační program vyčlení zhruba 250 milionů korun. Pomoc nebude plošná a půjde hlavně rodinám s dětmi a seniorům.

„Myslím, že můžu říct, že podpora byla velká a byla napříč celým zastupitelstvem, za což bych chtěl opozičním klubům poděkovat. Chceme pomoci nízkopříjmovým skupinám se současnou situací, aby je to tolik nepoškodilo. Ekonomika se z pohledu inflace nijak nelepší a v kombinaci s cenami energií to může některým lidem dělat velké problémy,“ okomentoval rozhodnutí jihočeského zastupitelstva hejtman Martin Kuba (ODS).

O příspěvek budou moct lidé žádat od září letošního roku až do ledna 2023. „V této chvíli někteří rodiče už platí kroužky na první pololetí a kluby jsou připraveny si to s rodiči vyřídit tak, že od nás budou částku požadovat zpětně. Obce a města, od kterých si budou žádat ty ostatní skupiny, budeme s celými detaily programu seznamovat pomocí webinářů a setkání," vysvětlil následující kroky hejtman.

Pomoc pro rodiny s dětmi a seniory

Peníze od kraje budou moct získat rodiny, které mají v přepočtu čistý měsíční příjem do 13 tisíc korun na jednoho člověka. V případě manželů, kteří mají tři děti, musí být součet příjmů do 65 tisíc korun. Kraj v takovém případě každému z dětí ve věku od tří let do ukončeného středoškolského vzdělání přispěje jednorázově částkou 4000 korun na libovolnou aktivitu. Peníze navíc nebudou směřovat do rukou rodičů, ale dostanou je instituce, do kterých bude dítě docházet. Může jít o sportovní či umělecký kroužek, lyžařský výcvik, školkovné a podobně. 

Jinak to bude u dětí do tří let. Pro ně kraj uvolní 4000 korun, s nimiž může rodina libovolně nakládat. Stejnou podporu pak získají děti do osmi let, na něž rodič pobírá příspěvek na péči. I v těchto dvou případech musí žadatelé splňovat kritérium měsíčního příjmu do 13 tisíc korun na člověka.

U seniorů, kteří žijí sami a mají čistý příjmem do 16 tisíc korun, bude možné získat jednorázový příspěvek 4000 korun. Pokud důchodce žije s partnerem nebo rodinou, získají podporu v případě, že průměrný měsíční příjem na jednoho člověka činí 12 tisíc. Každý takový senior může získat 3000 korun. Nárok na podporu ale nebude mít člověk v důchodovém věku, který je stále zaměstnán.

Pomoc ve výši 250 milionů korun

Díky programu by měl kraj lidem rozdat zhruba 250 milionů korun. Částka vychází z výpočtů, které počítají s žádostmi od určitého procenta obyvatel Jihočeského kraje. „Cílíme na 30 a 35 procent rodin s dětmi a zhruba 30 procent seniorů. Když to spočteme na počet obyvatel, a vynásobíme podporou na jednotlivce, tak to vychází zhruba na těch 250 milionů korun. Je to dle mého zatím částka maximální, kdyby žádal každý," popsal Kuba.

Podle hejtmana ale nepůjde o peníze, které by si kraj půjčil nebo je ušetřil na plánovaných investicích. „Za prvních 7 měsíců letošního roku jsme kvůli vysoké inflaci vybrali o 700 milionů víc na daních. Víme, že nás příští rok čeká složité období, protože budou velmi vysoké ceny například elektrické energie. Ale protože dobře plánujeme, jsem přesvědčen, že ty vyšší příjmy máme z části využít na to, abychom pomohli jihočeským seniorům a rodinám,“ vysvětlil před časem Kuba.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com

Štítky Jihočeský kraj, pomoc, Martin Kuba, inflace, energie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.