Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Připravovat policejní nováčky je pro mě stále radost, říká policista Martin Hermann, vítěz ceny Policejní sportovec roku

PR článek

Usměvavého policistu kpt. Martina Hermanna jsme k rozhovoru zastihli na střelnici v Lišově, kde právě připravoval skupinu policejních nováčků. Být policejním instruktorem je pro něj každodenní radost už 26 let. Sport ho provází od dětství a práce je mu zároveň i koníčkem. Viceprezident Českého svazu Allkampf-Jitsu letos se svým týmem zazářil na Světových policejních a hasičských sportovních hrách v Rotterdamu.

Kolik let sloužíte u Policie ČR a kde?
Začínal jsem v roce 1992 u Městské policie v Krnově a po půl roce jsem přešel do Českých Budějovic. Od roku 1998 pak sloužím u policie státní, a to jako Instruktor služebních příprav Policie ČR.

K Policii ČR jsem přešel proto, že jsem již byl instruktor i u Městské policie a chtěl jsem dál dělat to, co mě baví, to znamená učit mladé začínající policisty a u státní policie jsou zkrátka pro činnost instruktora lepší podmínky.

A jak tedy dnes vypadá Váš běžný den?
Někdy se to liší, ale zpravidla začínáme se studenty v tělocvičně s výukou donucovacích prostředků a profesní sebeobrany, po obědě jedeme na střelnici, kde střílíme střelecká cvičení, které policista potom může využít ve službě. Pro začínající policisty máme různé kurzy na dlouhé i krátké zbraně. Provádíme cvičení zaměřená na taktiku, chování v rizikových situacích, komunikaci, nebo trénujeme například tzv. PIT manévr, kdy se jedná o nácvik manévru k zastavení vozidla. Je to taková pestrá činnost a tato práce mě dodnes baví i po 26 letech.

Školní policejní středisko v Lišově, kde pracuji, má především za úkol proškolování policistů, ať už stávajících nebo nových. Probíhají zde různé kurzy, instruktážně-metodická zaměstnání a pak také tzv. ZOPka, neboli Základní odborná příprava.  Jedná se o první kurz, který musí každý policista absolvovat, než jde následně do vzdělávacích zařízení v Brně nebo Jihlavě, případně Holešově.

Zároveň mají v rámci našeho areálu v Lišově zázemí také psovodi. Za zmínku určitě stojí i nová víceúčelová multifunkční budova, která je určena pro výcvik taktiky. Jedná se o opravdu rozsáhlý objekt, kde se dá nacvičovat práce v budově, na schodišti, ale také na lešení, nebo ve studnách, na lanovce, na střechách a dokonce je tam trenažer na nácvik slaňování z vrtulníku. Tato budova je zatím ve zkušebním provozu, ale už ji testovala například zásahová jednotka.

Co vás dnes stále motivuje a baví na Vaší práci u policie?
Moje práce je mým koníčkem. Prostě dělám to, co mě baví. Sportuji od dětství a od roku 1985 se věnuji bojovému umění, konkrétně karate. A to je samozřejmě úzce spojené s mou prací. Sebeobrana profesní i civilní je velmi úzce propojena, některé věci musím umět předvést, musím se na to stále připravovat a udržovat se v adekvátní kondici. Takže mě hlavně baví s policisty cvičit profesní sebeobranu a nácvik donucovacích prostředků, ale i střelbu.

Práce se začínajícími policisty je velmi zajímavá. Například dnes tady na střelnici mám skupinu sedmi začátečníků, už tedy proškolených z policejních vzdělávacích zařízení a jsou velice dobře vycvičeni, dobře nastřílí, mají dobré výsledky, jsou opravdu disciplinovaní. Myslím si, že to jsou plnohodnotní budoucí policisté.

Letos jste získal několik ocenění a sportovních úspěchů. Můžete nám o nich říct něco bližšího?
V rámci rezortu jsem získal ocenění Sportovec roku za Jihočeský kraj. Tato cena mi byla předána policejním ředitelem jihočeské policie brig. gen. Luďkem Procházkou a prvním náměstkem policejního prezidenta genmjr. Tomášem Lerchem v Jindřichově Hradci.

Byl jsem pak dále nominován i na celorepublikové kolo, které jsem také vyhrál a převzal jsem cenu v Praze, čehož si opravdu velmi vážím. Byla to velice pěkná kulturní akce v Betlémské kapli a předání zastřešoval policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek a ministr vnitra Vít Rakušan.

Tuto cenu jsem dostal hlavně z důvodu, že jsme v loňském roce s kata týmem obsadili 2. místo na Mistrovství světa v karate VUKF v Rumunsku. Dále jsem získal 2. místo na Mistrovství ČR v karate kata jednotlivců a 2. místo za kata tým a dále také 2. místo na Mistrovství ČR v sebeobranném stylu Allkampf-Jitsu. Cena je tedy hlavně za mou sportovní činnost, ale byla tam zmíněna také má práce s policisty a jejich výcvik. Dále se věnuji i přípravě dětí a mládeže v základech sebeobrany. V podstatě tak vychováváme mladé sportovce, z nichž někteří potom třeba jdou v budoucnu i k policii.

Mým letošním velkým sportovním úspěchem byla v červenci účast s kolegy z kata týmu na Světových policejních a hasičských sportovních hrách, které se konaly v nizozemském Rotterdamu. Tam jsme vybojovali bronzovou medaili v disciplíně kata tým muži.

Jak se na povolání policisty mají fyzicky připravit případní noví uchazeči? Co dělá zájemcům největší potíže?
Zájemci se připravují především na fyzické testy – jde o běh na 1000 metrů, celomotorický test, kliky a člunkový běh. Při přijímacím řízení musí ze všech disciplín získat určitý počet bodů. Největší problém bývá s během na jeden kilometr, časově to stihnout v limitu 5:15 min. Ženy mívají občas problém s kliky. Ale pokud to natrénují a připraví se, pak to zvládnou během testů bez problému.

V současné době k nám na fyzické testy přichází většinou uchazeči, kteří už mají hotové přijímací psychotesty, což je pro nás lepší, protože na psychologických testech pohoří více uchazečů. A pokud pak úspěšně absolvují i fyzické testy a následně projdou veškerými zdravotními prohlídkami, tak pak už nebývá žádná větší překážka k tomu, aby byli přijati a nastoupili do výše zmiňované Základní odborné přípravy.

Pravidelně se podílíte na pořádání akce „Policistou na zkoušku“. O co se jedná a co to obnáší?
Jedná se vlastně o průběh zmiňovaných přijímacích fyzických testů, kdy si je může opravdu široká veřejnost přijít vyzkoušet nanečisto. Ať už jde o maturanty nebo i ještě před-maturanty, studenty, ale samozřejmě i zaměstnané. A pakliže je zájemce absolvuje úspěšně, dostane osvědčení s platností jeden rok a už má tímto jednu část přijímacích testů k PČR splněnou. Jedná se tedy o takový před-nábor. Bývají zde přítomni i naši policejní psychologové, takže je možnost vyzkoušet si i ukázku z psychotestů.

Zájemců bylo třeba loni opravdu hodně, na podzim se jich zúčastnilo 39 a z toho jich fyzické testy splnilo 33, což byla opravdu velká úspěšnost. Letos na jaře to bylo mnohem méně, zúčastnilo se jen 14 zájemců a jen 7 z nich splnilo. Možná šlo i o špatné načasování. Proto letos v říjnu, konkrétně ve středu 12. 10., chystáme tuto akci odpoledne, aby se mohli zúčastnit i pracující nebo studenti, kteří se nemohou tak snadno uvolnit v dopoledních hodinách.

Policie spustila v květnu novou náborovou kampaň s názvem „Práce 158x jinak“. Koho tedy jihočeská policie hledá?
Určitě potřebujeme doplnit policisty a policistky na všechny pozice, na všechna obvodní oddělení, dopravní oddělení nebo i na nové dálniční oddělení. Máme samozřejmě zájem i o odborníky a specialisty, například v oblasti genetiky, daktyloskopie, balistiky, nebo třeba také IT pracovníky. Takže pokud někdo má konkrétní odborné vzdělání, tak ho určitě policie také přivítá.

A na závěr, pokud někdo uvažuje o práci u policie, co byste mu vzkázal?
Samozřejmě aby se nebál a zkusil to. Potom aby se hlavně dobře připravil na zmíněné fyzické testy, aby znal, jaké má splnit limity a počty u jednotlivých cvičení. Ideálně aby si udělal sám takovou generálku a vyzkoušel si to všechno dopředu v jednom dni. A určitě by měl dorazit na fyzické testy zcela zdráv a ne třeba po nemoci nebo nějakém úrazu.

Potom je také dobré zjistit si, kam by chtěl jít zájemce případně sloužit, jaké má představy a kam chce směřovat. Aby dopředu trochu nahlédl do reálu, co tato práce obnáší a kam může být zařazen. Určitě je v případě zájmu dobré zkontaktovat naše personální pracovnice a ty zodpoví všechny praktické otázky.

Benefitem práce u PČR je samozřejmě především jistota zaměstnání a pravidelného platu. Člověk zde většinou najde dobrou partu, dobrý kolektiv. Největším benefitem pro nováčka je pak jistě náborový příspěvek, který je v současné době 75 000 Kč a po 15 letech služby náleží každému také výsluhový příspěvek. Určitě stojí za zmínku, že policie má opravdu dobré technické vybavení, auta, zbraně, kvalitní moderní výstroj i výzbroj.

A rozhodně to není jednotvárná práce, nudit se nebudete.


Pokud se chcete stát policistou nebo policistkou v Jihočeském kraji, vypište základní informace o sobě v kontaktním formuláři a poté se vám ozve policejní personalista. Nebo pro více informací navštivte policejní náborové stránky.

Kontaktní formulář pro zájemce o práci u Policie ČR

Napište první písmeno abecedy.

* Povinné položky.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky policie, policista, Policejní sportovec roku, fyzické testy, karate, Martin Hermann, Policie České republiky, střelnice, Lišov, Rotterdam, Česko, České Budějovice, Krnov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.