Necelých 600 solárních panelů umístila českobudějovická teplárna nově na své provozní budovy. Podle předpokladů teplárny vyrobí panely ročně zhruba 220 Megawatthodin. Jejich nákup a instalace vyšlo na 6,4 milionu korun, necelou polovinu získala teplárna z dotace.
Instalace solárních panelů na provozní budovy teplárny v Novohradské ulici proběhla už na začátku října. Celkem jich sem teplárna umístila 593. „Celé zařízení jsme postupně zprovoznili od 4. října a tak nám při testování přišlo vhod i tereziánské babí léto s dostatkem slunečního svitu,“ říká Martin Žahourek z představenstva městské firmy.
Vyrobenou elektřinu využívá teplárna například při pohonu oběhových čerpadel horkovodní sítě. „Jde o náš první solární projekt, který potvrzuje trend k využívání obnovitelných zdrojů. Bereme ho jako ověřovací, který zároveň tvoří vhodný doplněk naší stabilní výroby energií. Další solární zdroje zamýšlíme vybudovat například na střechách připravovaného ZEVO Vráto a na zrekultivovaném odkališti Hodějovice. Vždy klademe důraz na to, aby se nemusela zabírat zemědělská či jinak využitelná půda,“ dodal Žahourek.
Středa, 12. října 2022, 17:00
Práce na stavbě horkovodu, který má do Českých Budějovic dodávat teplo z Jaderné elektrárny Temelín, pokračují . Z projektu, který má tříleté zpoždění, je hotovo 20 kilometrů. Další dva jsou rozpracovány. První teplo by mělo do města z Temelína...
Energie ze slunce by měla pro teplárnu do budoucna doplnit další bezemisní zdroje energie. Těmi hlavními bude ale budovaný horkovod z Temelína nebo plánovaná spalovna ZEVO, která bude ve Vrátě. Obnovitelné a bezemisní zdroje energií jsou součástí dlouhodobé koncepce udržitelného rozvoje českobudějovické teplárny, zahrnuté do předloni přijaté Strategie pro zelené město.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.