Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Jarlochovu kroniku můžete mimořádně vidět v píseckém muzeu

PR článek

Mimořádná krátkodobá výstava Kronika milevského opata Jarlocha bude v Prácheňském muzeu v Písku veřejnosti zpřístupněna od úterý 29. listopadu do neděle 4. prosince. Díky vstřícnosti Královské kanonie premonstrátů na Strahově bude za přísných bezpečnostních podmínek v Rytířském sále muzea vystaven originál středověkého rukopisu Jarlochovy kroniky, známý také jako Milevský letopis.

Vzácná kronika prvního milevského opata Gerlacha (počeštěně Jarlocha) se dochovala v jediném středověkém rukopisu. Rukopis, jež obsahuje i opisy dalších děl, je navíc zčásti Jarlochovým autografem. Milevský opat Jarloch je tak jediným českým středověkým kronikářem, jehož rukopis známe. Dílo psané v latině je z větší části tvořeno oslavným životopisem jeho dobrodince a učitele, želiv­ského premonstrátského opata Gotšalka, v jehož blízkosti prožil řád­ku let a který se také zasloužil o Jarlochovo vzdělání. Kronika patří k mimořádně důležitým pramenům pro poznání českých dějin poslední třetiny 12. století – popisuje události let 1167–1198, neboť Jarloch byl dosti dobře informován a u některých událostí byl sám pří­tomen.

O jižních Čechách se opat Jarloch se zmiňuje málo

„Pokud ovšem doufáme, že se dočteme o událostech z jihočes­kého prostoru, kde byl text sepisován, budeme zklamáni. Platí to do­konce i o Jarlochově působišti – milevském klášteře, o němž nezazní, než důležitá zpráva o požáru roku 1190 a počátku opatova působení v jeho čele roku 1187,“ vysvětluje historik středověkých dějin píseckého muzea Jan Adámek. Důležitou součástí celého kodexu jsou i opatovy přípisky po stranách – jedná se vlastně o redakční práci, která však zůstala nedokončená. Jarloch třeba připsal: „V roce, kdy se to stalo, tedy 1187 od vtělení Páně, jsem já, Jarloch, přijal toto místo do správy a titul opata a v něm až dodnes pracuji v mnoha protivenstvích a skoro bez úspěchů v očekávání Božího milosrdenství.“ Zajímavé také je, že rukopis končí uprostřed slova – stalo se tak proto, že závěrečná folia vyříznul jistý lazebník, který cenný rukopis uchovával.

Otevírací doba muzea: denně mimo pondělí 9 – 17 hodin,
Velké náměstí 114, Písek, www.prachenskemuzeum.cz.
Výstava Kronika milevského opata Jarlocha v Rytířském sále je pro návštěvníky zpřístupněna od úterý 29. listopadu do neděle 4. prosince 2022.

Vystavení kroniky je možné díky vstřícnosti Královské kanonie premonstrátů na Strahově, které patří a která dílo uchovává. Zvláštní bezpečnostní podmínky v muzeu zajišťuje Policie ČR. Na výstavě je přísně zakázáno fotografování a natáčení.

Pro zájemce je navíc na 1. prosince od 16 hodin připravena přednáška vědecké pracovnice Strahovské knihovny Hedviky Kuchařové, která nabídne shrnutí dosavadních znalostí o tomto významném díle. Setkání se koná v přednáškovém sále muzea.

Muzeum touto výstavou navazuje na sérii mimořádných krátkodobých výstav z minulých let, kdy již bylo v Písku možné vidět například Nobelovu cenu akademika Heyrovského, sošku Oscara z majetku režiséra Jiřího Menzela, československou vlajku, kterou měl s sebou americký astronaut na Měsíci nebo věrnou kopii největšího rukopisu světa Codexu Gigas známého jako Ďáblova bible.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky Prácheňské muzeum v Písku, Jarlochova kronika, výstava, středověk, originál

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.