Počasí dnes-1,2 °C, zítra2 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Některé jihočeské firmy zastropování vítají, čekají ale na přesné podmínky

Autoři | Foto pixabay.com

Některé jihočeské podniky vítají vládní zastropování cen energií pro velké firmy. S přesným hodnocením ale čekají na leden, kdy vláda zveřejní podrobné podmínky. Firmě Wienerberger, která je největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek v ČR, ale opatření nepomůže, s výší ceny za nakoupený plyn je pod vládou oznámeným stropem. Vyplývá to z ankety ČTK.

„Naší společnosti uvedené opatření nepomůže. Podíl energií nakoupených v předstihu nám stále snižuje celkovou výši ceny plynu pro rok 2023 pod stropy vyhlášené vládou. S vládou navrženým postupem souhlasíme a přejeme dosažení dohody také na evropské úrovni,“ sdělil generální ředitel firmy Wienerberger Kamil Jeřábek. Společnosti se čtyřmiliardovými tržbami a 900 zaměstnanci stouply meziročně náklady kvůli cenám energií, hlavně plynu, o 40 procent.

Vládní návrh může podle Jeřábka situaci s předraženými energiemi pomoci řešit. „Toto řešení dává alespoň nějaké vodítko pro firmy, které neměly nakoupený plyn a elektrickou energii v předstihu a musí kupovat na spotu. Pro konkrétnější dopady na jednotlivé společnosti je potřeba vyčkat na podrobné podmínky dočasného krizového rámce, které vláda plánuje schválit ještě v lednu,“ uvedl Jeřábek.

Vládní krok vítá i skupina Bosch ČR. Aktuální ceny energií podle ní snižují konkurenceschopnost i jejich výrobků a služeb. „S hodnocením nařízení však počkáme, až budou známé jeho parametry, které bude vláda schvalovat až v lednu,“ řekl mluvčí Bosch Group Pavel Roman.

Skupina GW Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, s tímto vládním krokem počítala. ČTK to dnes řekl generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar. Nyní dolaďuje smlouvu s firmou ČEZ. „Nicméně jsme tam (ve smlouvě) v nárůstech řádově desítek milionů korun. Hodně je to za plyn. U elektřiny jsme teď minimálně krát dvě a půl oproti tomu, co jsem měl historicky. Když vezmu, že jsem platil 28 milionů za elektriku, budu na nějakých 70,“ řekl Krigar.

Jen za areál v českobudějovické Pekárenské ulici budou letošní firemní náklady za plyn a energie kolem 27 milionů korun. Za plyn dá skupina příští rok přes 100 milionů, a to po zastropování. Plyn využívá v depu Volary, ve Vimperku, v Týně nad Vltavou a z pětiny v Českých Budějovicích, ve třech areálech. Jde o kancelářské budovy, dílny i čerpací stanice. „Zastropování každopádně pomůže, ale i tak je to katastrofa," řekl Krigar. Od ledna zřejmě zdraží všechny servisní práce o 15 až 20 procent, dodal. Skupina s třímiliardovým obratem má téměř 1000 zaměstnanců.

Vláda ve středu rozhodla, že stanoví maximální ceny energií i pro velké firmy. Budou příští rok stejné, jaké už kabinet dřív nastavil pro ostatní odběratele. Stejně jako v případě malých firem bude zastropování platit do 80 procent nejvyšší měsíční spotřeby z posledních pěti let. Zavedení maximálních cen energií pro všechny odběratele by mělo vyjít státní rozpočet nejvýš na 170 miliard korun.

Ohodnoť článek

Štítky ČR, energie, vláda, hospodářství, firmy, Jihočeský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Některé jihočeské firmy zastropování vítají, čekají ale na přesné podmínky  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.