Jihočeští hasiči v letošní topné sezóně řešili více než sedmdesát událostí, při nichž došlo ke vzplanutí sazí v komínech. Ke vznícení usazenin dochází nejčastěji kvůli špatnému stavu komína nebo nízké kvalitě používaného paliva. Hasiči radí, aby lidé nikdy nehasili hořící saze vodou, nejlepší je v takových případech použít písek.
Ke vzplanutí sazí v komíně může dojít z nejrůznějších důvodů. V letošním roce hasiči na jihu Čech zasahovali u celkem 77 takových událostí. Nejčastějšími příčinami jsou podle nich pužívání nekvalitních paliv a špatný technický stav komína. Saze se usazují na vnitřní straně komínové vložky, kde poté hrozí, že v případě nedostatečné péče o komínové těleso dojde ke vznícení a následnému požáru.
„Kvůli vysoké teplotě uvnitř komína se pak mohou vznítit i další hořlavé látky v těsné blízkosti, nebo může komín dokonce prasknout,“ zmiňuje mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
Pokud dojde k požáru sazí, musíme dodržovat několik zásat. Tou první je nikdy nehasit saze vodou. „Voda nalétá do rozpáleného komína, vytvoří prudce páru, která se rozpíná a jelikož v úzkém komínovém tělese nemá kam uniknout, dojde k výbuchu a následnému popraskání zdiva,“ vysvětluje Matějů s tím, že spolehlivým prostředkem na uhašení vznícených sazí je písek.
„Požár sazí je požár jako každý jiný, proto jsme při jeho likvidaci vždy vybaveni ochrannými zásahovými obleky, přilbami a rukavicemi. Hořící saze z komína srazíme dolů, kde je pak zasypáváme pískem a oheň zadusíme,“ doplňuje mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Já tak vysoko ten písek ze dvora lopatou tak fakt nevyhodím. Většinou se rozprskne po střeše.