Počasí dnes19 °C, zítra17 °C
Středa 29. května 2024  |  Svátek má Maxim
Bez reklam

Jihočeské divadlo povede šéfka činohry Martina Schlegelová

Jihočeské divadlo povede od ledna 2024 umělecká vedoucí činohry Martina Schlegelová. Nahradí ve funkci Lukáše Průdka, který bude od ledna řídit pražské Dejvické divadlo. Na jmenování Schlegelové se shodla výběrová komise při konkurzu.

„Mám velkou radost z jednomyslného rozhodnutí výběrové komise. Moje koncepce se opírá o několik principů - otevřenost, spolupráce, genius loci a rozvoj publika. Jako priority vidím řešení situace otáčivého hlediště a, pokud uspějeme, spolupráci na projektu Evropské hlavní město kultury," řekla pro Martina Schlegelová. Mezi zásadní projekty řadí i festival takzvaného imerzivního divadla, kdy herci výrazně zapojují do děje diváky. Vedením činohry pověří Schlegelová od ledna dočasně dlouholetou dramaturgyni Olgu Šubrtovou.

Schlegelová vystudovala dramaturgii a režii činoherního divadla na pražské DAMU. Od roku 2006 působila jako umělecká vedoucí pražského Divadla Letí, pro nějž nastudovala přes 15 inscenací. Pracovala také jako pedagožka na katedře Teorie a kritiky na DAMU, čtyři roky jako kmenová režisérka Českého rozhlasu. Šéfkou budějovické činohry je od února 2018.

Do výběrového řízení na místo ředitele divadla se přihlásilo šest uchazečů. Bylo to pět mužů a jedna žena, řekla v dubnu budějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS). Výběrové řízení bylo dvoukolové. Ve druhém kole, které se odehrálo tuto středu, vedla komise pohovor se čtyřmi kandidáty. Vedle Schlegelové mezi nimi byli i bývalý dramaturg jihočeské opery Tomáš Studený nebo šéf produkce pražského Divadla Na zábradlí Jan Búrik.

„Martina Schlegelová bude důstojnou nástupkyní Lukáše Průdka. Svoji vizí divadla a také vyzrálostí přesvědčila členy komise k jednoznačnému doporučení radě města. Mám radost, že jsme nalezli tak schopnou vůdčí osobnost v časech, kdy Jihočeské divadlo bude významným pilířem naší kandidatury na (titul) Evropské hlavní město kultury 2028," uvedla dnes primátorka.

Schlegelová nahradí Průdka, který po devíti letech odchází a od ledna 2024 bude ředitelem Dejvického divadla. „Mám z toho velkou radost. Nejenom že podala opravdu vynikající výkon před komisí, ale zároveň je záruka toho, že divadlo naváže na práci, kterou jsem dělal já a mí kolegové. A Martina má moc zajímavé plány, kterými tu činnost rozvine dál, takže se rozhodně nebude jednat o stagnaci, ale o kontinuální rozvoj," řekl Průdek.

Nová ředitelka jihočeské scény bude ve funkci do konce roku 2029, vyplývá z podmínek výběrového řízení.

Lukáš Průdek končí v Jihočeském divadle. Město bude hledat nového ředitele

Po více než devíti letech skončí Lukáš Průdek ve funkci Jihočeského divadla. Jeho rezignaci dnes schválila rada města na svém prvním lednovém jednání. Důvodem odchodu Průdka je jiná pracovní nabídka.

Kandidáti museli v přihlášce přiblížit svou představu, jak by spolupracovali s jinými kulturními organizátory a spolkem Budějovice 2028 při přípravách akce Evropské hlavní město kultury 2028. Zároveň měli vyjádřit postoj k možné stavbě nové divadelní budovy.

V komisi, která vítěze doporučila, zasedli primátorka, její náměstci Zuzana Kudláčková (Piráti) a Petr Maroš (ODS), náměstek jihočeského hejtmana Pavel Hroch (Jihočeši 2012), ředitel Národního divadla Brno a někdejší šéf jihočeské činohry Martin Glaser, ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský, ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš, ředitelka sdružení Nová síť Adriana Světlíková a rektor brněnské JAMU Petr Michálek. V poradní komisi byli Průdek, předseda kulturní komise města Daniel Turek a zástupce Nadačního fondu Jihočeského divadla.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Profimedia, Petr Lundák

Štítky Jihočeské divadlo, ředitelka, České Budějovice, Martina Schlegelová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihočeské divadlo povede šéfka činohry Martina Schlegelová  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.