Českobudějovická hvězdárna a planetárium má nový dalekohled. Přístroj se speciálním filtrem umožňuje přesnější pozorování Slunce. Přístroj je určen školám, ale i veřejnosti. Kromě toho si mohou lidé na fasádě budovy prohlédnout novou velkoplošnou instalaci, které zobrazuje snímek Orlí mlhoviny.
Nový dalekohled, který umožní přesnější sledování Slunce, bude umístěný v kopuli hvězdárny. Doplní dva historické čočkové dalekohledy z 19. století. Hvězdárna za něj zaplatila zhruba 200 tisíc korun. „Nejdůležitější jsou dvě části, jsou to filtry, které vyblokují většinu viditelného světla, které přesvítí Slunce, a nechají tam jen úplně tenkou čáru, ve které můžeme krásně vidět všechny ty dynamické děje na slunečním povrchu. Můžeme tedy zaprvé ukázat ten obyčejný pohled na Slunce, co bychom viděli očima, pokud bychom tedy nebyli oslněni. A pak můžeme ukázat to, co se tam děje, což jsou jevy, které lidé znají třeba z televize jako třeba sluneční erupce," vysvětlil rozdíly mezi dalekohledy zástupce ředitelky hvězdárny Radek Stránský.
Slunce si novým dalekohledem mohou přijít lidé prohlédnout za jasného počasí od 10. května.
Nejde ale o jedinou novinku, kterou si českobudějovická hvězdárna připravila. Na fasádě budovy mohou lidé nově pozorovat velkoplošnou instalaci Webbova kosmického snímku Orlí mlhoviny. „Ukazujeme i to, co na předchozích snímcích nebylo vidět, například aktivní oblasti, ze kterých se nakonec zrodí nová hvězda. Je to astronomicko – výtvarná instalace a je největší v celé České republice a možná i v Evropě,“ popsala Hvězdárny a planetária České Budějovice Jana Tichá.
Českobudějovická hvězdárna, která má pobočku v observatoři na vrcholu Kleti, je v provozu od roku 1937. Objevila dosud přes 1000 planet a planetek. Pracoviště na Kleti asi 20 kilometrů od Českých Budějovic je nejvýše položenou observatoří v ČR ve výšce 1070 metrů nad mořem a má nejvíc jasných nocí, neboť se nachází nad inverzí. Na Kleti je teleskop Klenot s metrovým průměrem zrcadla. Po Ondřejově je to druhý největší dalekohled v ČR a největší specializovaný dalekohled na planetky a komety v Evropě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.