Počasí dnes19 °C, zítra20 °C
Úterý 6. června 2023  |  Svátek má Norbert

ČEZ očekává, že Temelín a Dukovany vyrobí v budoucnu o dvě terawatthodiny víc než teď

Společnost ČEZ očekává, že jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobí v budoucnu o dvě terawatthodiny (TWh) elektřiny víc než teď. Prodlouží se doba, při níž jsou v provozu bloky mezi odstávkami. Teď je to rok, v budoucnu to bude u Temelína 18 měsíců, u Dukovan 16 měsíců. Dvě TWh jsou tři až čtyři procenta české spotřeby elektřiny.

Temelín a Dukovany posledních pět let vyrábí ročně přes 30 TWh elektřiny. Temelín navštívil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), původně ohlášenou tiskovou konferenci ale zrušil kvůli tomu, že byl časově zaneprázdněný, uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.

ČEZ zahájil v obou jaderných elektrárnách práce s cílem zvýšit jejich efektivitu. „Nově Temelín začíná s přechodem na osmnáctiměsíční a Dukovany na šestnáctiměsíční palivový cyklus," sdělil Sviták. ČEZ předpokládá, že Temelín i Dukovany budou v provozu nejméně 60 let. Letos do obou elektráren investuje téměř šest miliard Kč. Letos v únoru zástupci ČEZ oznámili, že v roce 2025 by mohly elektrárny Temelín a Dukovany vyrobit 32 TWh, loni to bylo 31,02 TWh.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 6,2 TWh.

Spotřeba elektřiny v Česku loni podle dat Energetického regulačního úřadu meziročně klesla téměř o čtyři procenta na 73,66 TWh. Češi omezovali využití základních energií zejména kvůli rostoucím cenám energií.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jaderná elektrárna Temelín

Štítky ČR, energie, vláda, jaderná, Temelín, ČEZ

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.