V budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu jaderné elektrárny Temelín se vylíhlo mládě kriticky ohroženého sokola stěhovavého. Jde o samičku, která se má podle ornitologů čile k světu. V budce bude zhruba měsíc a půl, poté své rodné hnízdo opustí.
Sokolí mládě se narodilo v budce na stometrovém ventilačním komíně v areálu jaderné elektrárny Temelín. Jeho zdravotní stav už zkontrolovali ornitologové. „Jde o samičku starou něco přes měsíc. Je v dobrém stavu a má se čile k světu,“ uvedl krátce po kontrole Václav Beran, výzkumný pracovník ALKA Wildlife a zoolog. Mládě kriticky ohroženého ptáka rovnou okoružkoval. „Je to bezpečné, kroužky nasazuji podle velikost nohy. I přes nízký věk sokolům noha už neroste,“ upřesnil Beran.
V rodném hnízdě se mládě podle odborníků zdrží zhruba měsíc a půl. „První dva roky bývají sokoli hodně bouřliví, různě se potulují, uletí třeba i stovky kilometrů. Narazit na ně mohou kolegové v podstatě kdekoli v Evropě,“ vysvětluje ornitolog. Hnízdit začínají kolem třetího roku života.
Páru sokolů sídlícímu v Temelíně se mláďata narodila druhý rok po sobě. Loni přivedl na svět tři samičky Valerii, Evženii a Alexandru. Letošní mládě dostalo jméno Laura. Podle ornitologů je pravděpodobné, že dalších mláďat se dočkáme i v příštím roce. Sokolí páry podle nich zůstávají na jednom místě i 15 let.
Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. V celé České republice je sledováno cca 120 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. „Skupina ČEZ na záchraně vysoce ohroženého sokola stěhovavého spolupracuje s ornitology od roku 2011. Za více než deset let z našich provozů vzlétlo 163 mláďat,“ uvedla Kateřina Bohuslavová, ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.