Při výletu na Šumavu se můžete snadno dostat do šlamastiky, neboť na každé straně hranice platí pro turisty, cyklisty i řidiče odlišná pravidla. Například v Česku je nulová tolerance alkoholu za řídítky a lidé mladší 18 let musí mít na hlavě přilbu. V Německu toto nařízení neplatí a rovněž si tam může biker dát po cestě nějaké to pivo. Rozdílů je ale mnohem více, proto čeští a němečtí policisté spustili novou informační kampaň.
„Cílem projektu je upozornit turisty na obou stranách hranic Šumavy na pravidla, která platí na jednotlivých územích a upozornit na rozdíly v zákonech dvou sousedních zemí. To vše prostřednictvím nového informačního letáku, ve kterém jsou sdělení pro turisty v českém i německém jazyce, mapa Šumavy s vyznačenými body záchrany, čísla tísňových linek a další informace,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kroftová.
Cyklisté mladší 18 let musí mít na české straně Šumavy na hlavě přilbu, oproti tomu v Německu je to pouze jako doporučení. Čeští cyklisté i řidiči u nás nesmí před jízdou pít alkohol. Německo toleruje u řidičů alkohol do 0,5 promile a u cyklistů dokonce do 1,6 promile. Pokud ale pijí víc, okamžitě přijdou o řidičský průkaz a nemine je ani tučná pokuta.
Při zhoršení viditelnosti musí být u nás chodec označen reflexním prvkem. V Německu toto rovněž neplatí. A jak je to s bivakováním v přírodě? V Bavorsku mohou lidé využívat vyhrazená místa pro karavany, nocování ve volné přírodě je zakázáno. Na české straně mohou turisté tábořit a rozdělávat oheň na určených místech, tedy v kempech. Využít také mohou nouzové nocležiště, ovšem na jednu noc a bez rozdělávání ohně.
V Česku i Německu si ale dávejte pozor na parkování. „Parkujte tam, kde je to dovoleno. Nebraňte průjezdu vozidel záchranných složek. Dodržujte zákaz vjezdu do lesa a neparkujte na lesních cestách. Karavany a obytné vozy zaparkuje na místech k tomu určených,“ radí policisté. Za hranicemi si za špatné parkování můžete vysloužit pokutu až do 320 Euro a můžete se také stát, že vám auto odtáhnou, pokud se ukáže, že by mohlo překážet záchranářům.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
V Česku platí takové hloupé pravidlo, že musíme všem všechno nařizovat abychom měli co kontrolovat a pokutovat. Komunisti to řešili tak, že co nebylo dovoleno bylo zakázáno. Dnes sice platí, že co není zakázáno je dovoleno a tak se zakazuje skoro všechno. Aby bylo co kontrolovat, bylo nutno přijmout a zaměstnat více kontrolorů a ztrpčovat lidem život. Ty pokuty se také hodí, že?