Počasí dnes-5 °C, zítra1 °C
Pondělí 4. prosince 2023  |  Svátek má Barbora
Bez reklam

Ministerstvo zemědělství sníží příští rok národní dotace rybářům o deset milionů na 60 milionů korun

Ministerstvo zemědělství sníží pro příští rok národní dotace rybářům zhruba o deset milionů na 60 milionů korun. Pro aktuální programové období dotací z Evropské unie jde na rybářství přes miliardu korun. Ceny ryb na vánočním trhu zůstanou meziročně stejné, případně vzrostou jen drobně.

„Snažíme se české rybáře podporovat dlouhodobě. Jediný operační program, který na ministerstvu zemědělství máme, je právě Rybářství. Na toto programové období tam máme částku přes jednu miliardu korun. Pak máme národní zdroje, a to včetně podpory mimoprodukčních funkcí rybníků. Rybníky patří do české krajiny. Je to otázka nejen hospodářská, ale zajišťují také retenci vody v krajině, jsou to krajinné prvky, které na Pardubicku od doby Pernštejnů a v jižních Čechách od Jakuba Krčína z Jelčan patří do české krajiny a musíme o ně pečovat," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Spotřeba ryb v Česku se pohybuje kolem pěti až šesti kilogramů na člověka, z toho sladkovodní ryby tvoří jen asi 1,5 kilogramu, jak řekl Výborný. Ministerstvo dlouhodobě podporuje program Regionální potravina, díky němuž se daří dostávat na trh české rybí speciality. Polovina produkce českých sladkovodních ryb se vyváží. Ministr uvedl, že již za středověku to bylo podobné, kdy „Pernštejni z Pardubic vozili ryby do Vídně." Ministerstvo vývoz podporuje, třeba díky Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), kterou vlastní Česká republika.

Ministr dnes s rybáři probíral i jejich problémy, k nimž patří i boj s kormorány. Sněmovna minulý týden schválila v prvním čtení, že se prodlouží náhrady škod, které rybářům kormoráni způsobují. Program, který platil do letoška, potrvá do roku 2027.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jana Píchová / Jihočeská centrála cestovního ruchu

Štítky zemědělství, chov, ryby, Rybářství Třeboň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ministerstvo zemědělství sníží příští rok národní dotace rybářům o deset milionů na 60 milionů korun  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.