Počasí dnes16 °C, zítra19 °C
Čtvrtek 13. června 2024  |  Svátek má Antonín
Bez reklam

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny pod zříceninou Dívčí Kámen, investor na záměru trvá

Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů.

"Je potřeba zdůraznit, že změny způsobené člověkem, jako jsou stavby jezů či vodních elektráren, nebo výstavba čističek, či svedení odpadu z kempu, mají negativní dopady na biodiverzitu včetně ohrožených druhů z Červeného seznamu či soustavy Natura 2000. U nich s největší pravděpodobností dojde k lokálnímu vyhynutí například kvůli vzedmutí hladiny v nadjezí, zvýšenému přísunu živin, nedostatku kyslíku či kvůli zániku mikrostanovišť, jako jsou peřejnaté úseky, z důvodu nedostatku vody," řekl Vojtěch Kolář z entomologického ústavu biologického centra a přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Investor chystá stavbu malé vodní elektrárny u Vltavy poblíž Dívčího Kamene

Soukromý investor chystá stavbu malé vodní elektrárny u Vltavy poblíž Dívčího Kamene na Českobudějovicku. Projekt kritizuje Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS). Vadí jí například to, že projekt vzniká v první zóně chráněné krajinné oblasti...

Přehrazení řeky kvůli elektrárně podle vědců zcela změní charakter toku. Z peřejovitého úseku se stane méně tekoucí voda, která se bude více prohřívat a zhorší se i přirozené čištění úseku. "Odvod vody na elektrárnu a plánovaný minimální zůstatkový průtok, který je výrazně pod dlouhodobým průměrem v tomto úseku, fakticky znamenají, že se nesnažíme řešit budoucí negativní dopady klimatické změny, ale jdeme jim naproti," řekl ředitel hydrobiologického ústavu biologického centra Jiří Peterka.

Podle vědců může snížení průtoku vést k zabahnění a zarůstání pomalých úseků a tišin řeky a v létě nevylučují ani jejich vyschnutí. Změny by také mohly ohrozit populace vzácných vodních brouků, jepic, pošvatek, ploštic a vážek, ale také vzácné druhy ryb a obojživelníků.

Investor navazuje na projekt z roku 1912

Soukromý investor Michal Masnička, který vybudování malé vodní elektrárny chystá, řekl, že staví na vlastním pozemku a postupuje podle předpisů. Projekt už dříve kritizovala Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS). Vadí jí například to, že stavba by měla vzniknout v první zóně chráněné krajinné oblasti Blanský les. „Proto jsme dali podnět úřadům, aby se celou záležitostí zabývaly," uvedl již dříve předseda AVTS Petr Ptáček.

Vybudování malé vodní elektrárny navazuje na projekt z roku 1912. Tehdy kvůli tomu řemeslníci i vyhloubili i náhon, ale další práce byly zastaveny. AVTS tvrdí, že Masnička chce elektrárnu vybudovat na stavební povolení z roku 1912. „Je to zavádějící a nepravdivá informace. Já jen navazuji na více než 100 let starý projekt. Ale na všechno si vyřizuji povolení a bez nich žádné kroky nedělám," řekl Masnička.

Masnička doplnil, že by letos chtěl dokončit veškerou potřebnou dokumentaci a zahájit schvalovací procesy. Zatím není přesně daný termín zahájení stavby. „Projekt malé vodní elektrárny je projektem na několik let. Letos bych chtěl předložit kompletní dokumentaci CHKO (Blanský les)," řekl Masnička. Dodal, že odhadované náklady na elektrárnu s výkonem 1,2 megawatt se pohybují v řádech desítek milionů korun.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, příroda, stavby, energie, věda, Jihočeský, Dívčí kámen, Vltava, ekologie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Josef Šátava

Doufám že mu to nepovolí.

Úterý, 7. května 2024, 11:18Odpovědět

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny pod zříceninou Dívčí Kámen, investor na záměru trvá  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.