Kvůli neohleduplným návštěvníkům, kteří nerespektují pravidla a šokujícím způsobem demolují i spalují dřevěné zařízení, zavedlo vedení Národního parku Šumava nové opatření. Týká se populárního nouzového nocležiště na Poledníku. Zrušil se tam krb v přístavbě rozhledny. Důvodem jsou bezpečnostní opatření.
„Doufáme, že vám následující informace pomohou porozumět našim důvodům, bezpečnost je totiži na prvním místě. Oheň v krbu býval často v pozdějších nočních hodinách nehlídaný. Žhavé jiskry létající z komína značně navyšovaly požární nebezpečí. Chceme, aby Poledník zůstal příjemným místem pro všechny návštěvníky. I když to může znít nepředstavitelně, stoly a lavice sloužily některým nocujícím jako otop. Ročně tu bylo třeba obnovovat zařízení za desítky tisíc korun,“ konstatoval mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Okolí Poledníku je přírodní zónou a v současné době také územím s omezeným vstupem. Mnozí návštěvníci přesto chodili sbírat dřevo do ohně i do těchto oblastí. „Při návštěvnosti nouzového nocovistě dosahující několika tisíc osob ročně, začal zvětšující se rádius sběru představovat zásadní problém. Chápeme, že tyto změny mohou být pro některé z vás překvapením, ale věříme, že máme stejný cíl a můžeme společně najít cestu k respektu a ochraně jedinečné divoké přírody,“ zdůraznil mluvčí Dvořák.
Na území NP Šumava je aktuálně sedm míst, která slouží jako nouzová nocležiště s vymezeným a ohraničeným prostorem určeným pro legální přespání. A platí na nich přísný řád. Maximální kapacita je 5 – 10 stanů / 10 – 20 osob. Nocležiště je určeno pro jednotlivce a malé skupiny v rámci individuální turistiky. Je zakázáno využívat je pro komerční aktivity, jako jsou organizované zájezdy. Nocležiště si nelze předem rezervovat. Funguje na principu, kdo dřív přijde. Místo lze využít k přespání na jednu noc. Platí tam přísný zákaz rozdělávání ohně a to včetně použití všech druhů turistických vařičů. Nesmí se tam kouřit. Podmínkou je také dodržování klidu a odnesení všech odpadků s sebou. Celoroční provoz je od 18.00 do 9.00 hodin.
O tom, že někteří návštěvníci nedodržují platné zákony a na území NP Šumava svědčí i případ z úterý, kdy se našlo čerstvé ohniště na jednom z vrcholů nedaleko jezera Laka. „Jak by byl v těchto místech složitý hasičský zásah, pokud by se oheň rozšířil asi nemusíme popisovat. Zdůrazňujeme proto, že na území národních parků je zakázáno rozdělávat ohně mimo vyhrazená místa a mimo zastavěné a zastavitelné oblasti obcí,“ dodal mluvčí NP Jan Dvořák.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.