Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekÚterý, 21. května 2024, 07:00
Hned dvě elektrárny na jihu Čech od června zpřístupňuje veřejnosti společnost ČEZ. Na prohlídku Jaderné elektrárny Temelín ČEZ od června do konce srpna vyčlenil patnáct dní. Ještě o den více mají zájemci o prohlídku vodní elektrárny Lipno I. Celkově ČEZ pro prohlídku obou elektráren připravil 31 termínů s kapacitou 1 104 míst. Prohlídky jsou zdarma, první začínají už 1. června. Dnes energetici spouští registraci.
Dohromady čtrnáct víkendů od června do konce srpna. To jsou možnosti, kdy se lidé mohou opět podívat do útrob Jaderné elektrárny a vodní elektrárny Lipno I. Pro prohlídku Temelína připravil ČEZ celkem patnáct termínů, o jeden více mají zájemci o návštěvu Lipna. „Už tradičně přes léto obě elektrárny zpřístupňujeme veřejnosti, kde návštěvníky necháme nahlédnout do běžně nepřístupných prostor. O obě elektrárny je vždy enormní zájem. Navíc situace v obou provozech nám umožňuje zahájit prohlídky o měsíc dříve,“ uvedla Kateřina Bartůšková, vedoucí útvaru informační centra vzdělávání Skupiny ČEZ.
Prohlídka vodní elektrárny Lipno I trvá přibližně hodinu a půl a návštěvníci budou chodit v šestičlenných skupinkách. V doprovodu průvodkyň se dostanou například k turbínám a generátorům nebo třeba k začátku 3,6kilometrového tunelu, kterým se voda vrací do Vltavy poté, co vyrobila bezemisní elektřinu. Exkurzní program v temelínské elektrárně potrvá tři hodiny a návštěvníci si nejprve v infocentru prohlédnou elektrárnu virtuálně a následně se reálně podívají do strojovny nebo skladu pro použité palivo.
Zúčastnit se mohou jen předem registrovaní návštěvníci starší 15 let. Měli by přitom být v dobré fyzické kondici a netrpět obavami z výšek a uzavřených prostor. Zájemci se mohou registrovat již nyní.
Od června a do srpna budou probíhat i prohlídky vodní elektrárny Lipno. Na prohlídky ČEZ vyčlenil 16 dní.
Lipenská elektrárna podle přízně počasí vyrobí ročně energii pro více než 30 tisíc jihočeských domácností. Je nejvýkonnějším zdrojem tzv. Vltavské kaskády, 1 kWh bezemisní elektřiny vyrobí z pouhých 2,7 kubíků vody. Její energetický význam je ale mnohem širší. Díky rychlému najetí na plný výkon 138 MW do 2,5 minuty a dálkovému ovládání významně pomáhá regulovat českou energetickou síť. ČEZ proto elektrárnu udržuje ve špičkové kondici. V letech 2012-17 prošla komplexní modernizací za 400 milionů korun, což přineslo zvýšení její spolehlivosti, růst efektivity o cca 4 % a úsporu milionů kubíků vody.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.