Počasí dnes22 °C, zítra25 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Obyvatelé okolí Mirovic nechtějí fotovoltaickou elektrárnu o rozloze 27 hektarů

Společnost ib vogt Czech chce postavit a provozovat v blízkosti obce Touškov spadající pod Mirovice na Písecku fotovoltaickou elektrárnu o rozloze 27 hektarů. Zástupci firmy dnes projekt poprvé oficiálně představili veřejnosti v Mirovicích, lidé ho ale odmítají. Obávají se znehodnocení pozemků, zničení krajinného rázu a klimatických změn.

Zastupitelé Mirovic podle starosty Josefa Vejšického (Pro Mirovice) budou chtít po veřejném projednání vypsání referenda, aby občané rozhodli o stavbě fotovoltaické elektrárny. Zastupitelé o tom budou jednat zřejmě i na podzim. Na září firma plánuje další prezentaci.

Elektrárna by měla stát na severní straně u Touškova, v němž je registrováno 25 adres, ve vzdálenosti 200 metrů za horizontem na pozemcích soukromníka, který je firmě pronajme. Od obce Řeteč bude vzdušnou čarou vzdálená 0,8 kilometru, od Ohaře 1,4 kilometru. Obě malá sídla rovněž spadají pod Mirovice. Podle Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje je možné v této lokalitě postavit elektrárnu na obnovitelné zdroje.

Při prezentaci ředitel projektů Pavel Sajner uvedl, že každá oblast není vhodná pro stavbu fotovoltaické elektrárny. Musí být mimo chráněné území, památky, v blízkosti musí být distribuční stanice a pozemky pro stavbu mají být celistvé nebo mít minimum vlastníků. Firma si nechala vypracovat studii vlivu na životní prostředí, posouzení na kvalitu půd a dopad na krajinný ráz.

"Obci nabízíme finanční kompenzace 500.000 korun ročně po dobu fungování elektrárny a 1,5 milionu korun při jejím spuštění,“ řekl Sajner. Firma by mohla v okolí areálu elektrárny například vysadit stromy, založit louky nebo pastviny pro ovce. "Likvidaci celé elektrárny po ukončení provozu bude mít na starost provozovatel, který uvede pozemky do původního stavu," řekl Sajner. Životnost elektrárny je 30 až 40 let.

Společnost neoficiálně představila záměr v roce 2022 v Touškově. Na začátku roku 2023 jednala se zastupiteli Mirovic. "V první verzi bylo 50 hektarů a obklopovala obec ze tří částí. V jedné se dotýkala území, kde připravujeme už čtyři roky parcely, které by pak byly neprodejné. V letošním roce už vytváříme projekt na zasíťování, aby je pak bylo možné rozparcelovat a rozprodat,“ řekl starosta Vejšický. Firma pak svůj záměr přepracovala a letos dvakrát jednala se zastupiteli.

Na začátku letošního roku Radomír Šafránek z Touškova zaslal na jihočeský krajský úřad petici proti výstavbě, kterou podepsalo zhruba 1000 lidí. V ní poukazuje na ztrátu zemědělské půdy, na které nájemci v současnosti hospodaří, znehodnocení okolních pozemků nebo na klimatické změny.

Investorem je ib vogt Czech. Firma vznikla v roce 2021. Zabývá se rozvojem, výstavbou a provozem velkých solárních projektů v celé České republice. Je součástí německé společnosti ib vogt, založené v roce 2002, která působí ve 30 zemích po světě a zaměstnává více než 700 lidí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, energie, správa, Písecko, 2.VERZE, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Obyvatelé okolí Mirovic nechtějí fotovoltaickou elektrárnu o rozloze 27 hektarů  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.