Počasí dnes22 °C, zítra25 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Olympiáda dětí a mládeže v Českých Budějovicích je oficiálně zahájena, ceremoniál sledovaly tisíce lidí

Tisíce lidí zaplnily náplavku u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích, aby na vlastní oči viděly zahájení jedenáctého ročníku Olympiády dětí a mládeže. Ta se letos koná v Jihočeském kraji a své sportovní výkony v ní poměří tři tisíce mladých sportovců. Zahájení nabídlo multimediální show i veškeré olympijské ceremonie.

„Bylo to super, tak velkou show jsem opravdu nečekal. Lidí přišlo opravdu hodně, což je taky dobře, ti mladí si to určitě zaslouží,“ komentoval zahajovací show jeden z přihlížejících, který do Budějovic přijel z Kraje Vysočina.

Malá Paříž, tak přezdívají zástupci Jihočeského kraje a Českých Budějovic slavnostnímu zahájení letošního ročníku Olympiády dětí a mládeže, které se uskutečnilo v neděli 23. června na náplavce u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích. Přihlížejícím zahájení nabídlo rozmanitý program, v němž nechyběl nástup krajských výprav s vlajkonoši, vztyčení olympijské vlajky nebo zapálení olympijského ohně.

„My říkáme Olympiádě dětí a mládeže Malá Paříž. Přesně v tomhle duchu jsme k organizaci přistupovali. Kdo někdy chtěl zažít zahájení velké olympiády, tak teď má možnost v Českých Budějovicích. Historicky poprvé je zahajovací ceremoniál otevřen široké veřejnosti. Jihočeši i návštěvníci olympiády, tedy krajské výpravy a jejich doprovody, uvidí program, který je svou silou a velikostí hoden zahajovacího olympijského ceremoniálu. Průvod přejde po mostě přes řeku Vltavu, protože voda je živel, který náš kraj identifikuje,“ řekl ještě před zahájením her jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Slavnostním ceremoniálem provedl návštěvníky televizní moderátor Daniel Stach a olympijský oheň na pódiu zažehla olympijská vítězka Eva Adamczyková. Mladí sportovci si po skončení ceremoniálu budou moci užít koncert Adama Mišíka a kulturní program je připravený také pro veřejnost. Od čtvrt na deset zahraje Jihočeská filharmonie a večer ukončí multimediální show Circles.

Medailové ceremoniály budou každý den

První medailový ceremoniál proběhne už v pondělí 24. června od 19 hodin, a to na stejném místě, jako slavnostní zahájení, tedy na Náplavce u Dlouhého mostu. Před samotným ceremoniálem vystoupí v 18 hodin Tereza Mašková, po něm pak ve 20:30 bude mít koncert i Ben Cristovao.

Medailí navrhla studentka Střední uměleckoprůmyslové školy Bechyně Klára Kochová.

Další dny se budou cenné kovy předávat od 18 hodin na Výstavišti v Českých Budějovicích a ve čtvrtek pak bude na medailový ceremoniál navazovat slavnostní závěrečný ceremoniál, který odstartuje ve 21 hodin.

Zátěžová zkouška pro rok 2028

Vedle medailových ceremoniálů to však na Výstavišti bude žít pořád. “Vyroste zde také Olympijský dům plný doprovodných aktivit i s místem pro odpočinek. Jeho pulzujícím centrem bude pavilon R1. Sportovci si užijí zábavu ve volném čase, zveme však i veřejnost, školy a školky, vstup je pro všechny zdarma. Otevřeno bude od pondělí do čtvrtka,” popsal místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Olympiáda dětí a mládeže bude velkou zátěží také pro město České Budějovice, které počítá s tím, že sportovní akci navštíví desítky tisíc lidí. „Díky olympiádě máme příležitost vyzkoušet si, jak to zvládneme v roce 2028, kdy se České Budějovice stanou Evropským hlavním městem kultury. Předpokládáme, že na olympiádu se letos přijede podívat až třicet tisíc návštěvníků,“ sdělila primátorka krajského města Dagmar Škodová Parmová.

Medaile odkazují ke sportu i historii kraje

Mladí sportovci se na olympiádě utkají o získání medailí, které navrhla studentka Střední uměleckoprůmyslové školy Bechyně Klára Kochová. “Návrh jsem tvořila do kulatého tvaru připomínající míč. V první vrstvě je pět listů, tím odkazuji na Rožmberskou růži. Uvnitř míče jsou barvy Jihočeského kraje,” popsala. Slavnostně je vodou z Vltavy pokřtila kajakářka a juniorská mistryně světa i Evropy Kateřina Švehlová.

“Výběr návrhu medaile byl pro nás opravdu nesmírně důležitý. Když jsme viděli návrh od Kláry Kochové, ihned nás zaujalo, jak citlivě a kreativně dokázala spojit sportovní motiv s regionální symbolikou. Je vždycky inspirativní vidět, jak mladí umělci dokážou přinést nový pohled na tradiční prvky a vytvořit něco, co osloví širší publikum,“ říká náměstek hejtmana pro oblast sportu Pavel Klíma.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Olympiáda dětí a mládeže, České Budějovice, sport, zahájení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Olympiáda dětí a mládeže v Českých Budějovicích je oficiálně zahájena, ceremoniál sledovaly tisíce lidí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.