Zoo Hluboká pomáhá s návratem kriticky ohroženého sysla obecného zpět do volné přírody. Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR vypustila téměř stovku syslů do dvou lokalit na Strakonicku a v Českém středohoří.
Hlubocká zoo vypustila v červenci do volné přírody 95 syslů. Zvířata pocházela z několika evropských zoologických zahrad, včetně Zoo Hluboká, Zoo Na Hrádečku, švédské Zoo Nordensk Ark, německých zoo Opel a Norimberk, a také ze Zoo Bern ve Švýcarsku.
První vypouštěcí akce se konala na Odolickém vrchu v Českém středohoří. „Jedná se o lokalitu, kde se sysli dříve vyskytovali, a víme, že jsou zde pro ně stále vhodné podmínky,“ říká Lenka Čolobentičová, koordinátorka záchranného programu sysla obecného z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Druhé místo, kde byli sysli vypouštěni, bylo strakonické letiště, což je jediná syslí lokalita v jižních Čechách.
Zoo Hluboká a další partneři se snaží posilovat populace sysla obecného ve volné přírodě již devět let. „Za tuto dobu odešlo z našeho chovu do volné přírody více než 300 jedinců sysla obecného,“ říká zooložka Zoo Hluboká Markéta Jariabková. V České republice je tento hlodavec kriticky ohrožený, zejména kvůli radikálním změnám v zemědělství, které zničily jeho přirozené prostředí. Zemědělci ho také masivně hubili kvůli škodám na úrodě.
Záchranný program sysla obecného funguje v České republice od roku 2008. Od té doby se podařilo zvýšit počty syslů z necelých 3000 na přibližně 6000 jedinců.
Ochrácni nevypouštějí sysli rovnou do volného prostoru. Připravují pro ně malé ohrádky s potravou, senem na vycpání nor a úkryty před nepříznivým počasím. Někdy je pouštějí přímo do předem připravených nor, které na několik dní ucpou plastovou lahví s vodou. Díky tomu si sysel na nový domov zvykne a může se kdykoli podhrabat jinam a budovat vlastní nory.
Sysel obecný v české krajině stále bojuje o přežití, i když už ho dnes nikdo cíleně nehubí. Ideální biotopy, krátkostébelné stepní lokality, stále ubývají a kolonie jsou od sebe často vzdálené. Ochránci přírody se proto snaží propojovat jednotlivé kolonie do takzvané metapopulací, aby mezi nimi mohli sysli snadno migrovat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.