V Táboře již podruhé za červenec změřili kvalitu vody v nádrži Jordán. Oproti minulému měření ze začátku července voda vykazuje významně horší kvalitu i průhlednost. Rekreanti by se tak měli ze zdravotních důvodů po koupání v nádrži raději osprchovat.
„Dne 30. července byl proveden druhý červencový odběr vzorků pro hodnocení kvality vody v nádrži Jordán. Průhlednost vody v dolní a střední části nádrže se v době odběru pohybovala kolem jednoho metru. Oproti předchozímu odběru tedy došlo k významnějšímu snížení průhlednosti, a to zejména v oblasti u hráze. Důvodem je znatelný nárůst biomasy řas a planktonních sinic,“ uvedl za Povodí Vltavy Jan Potužák.
Množství sinic v nádrži nyní odpovídá stupni 3, přičemž stupeň 1 znamená žádný výskyt a stupeň 5 masový výskyt. Voda v Jordánu tak nyní vykazuje zhoršenou kvalitu pro rekreaci koupáním, a je tedy vhodné se po koupání osprchovat čistou vodou.
„V přítokové části dosahuje průhlednost vody 0,6 metrů. Množství planktonních sinic zde odpovídá stupni 4, kdy je již patrné hromadění sinic v hladinové vrstvě a vytváření takzvaného vodního květu,“ doplnil Potužák.
V době odběru se teplota vody u hladiny pohybovala kolem 23–24 stupňů Celsia. Nádrž si udržuje setrvalou teplotní i kyslíkovou stratifikaci. „Teplota vody znatelně klesá od hloubky čtyř metrů. Koncentrace kyslíku jsou prakticky nulové od hloubky pěti metrů. V nejhlubší části nádrže, v hloubce od 11 metrů, se udržuje zóna výrazně zhoršené kvality vody,“ sdělil Potužák s tím, že následující odběr je naplánovaný na 13. srpna.
Při minulém měření byla průhlednost vody v dolní a střední části nádrže v rozmezí mezi 1,2–1,5 metru. I tehdy to ve srovnání s předchozím odběrem znamenalo významný nárůst biomasy řas a sinic. V přítokové části nádrže dosahovala průhlednost hodnoty 0,8 metru. V době odběru se teplota vody u hladiny pohybovala kolem 25–26 stupňů Celsia.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.