Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 12. září 2024, 18:30
Nejkrásnější snímky z kosmického teleskopu Jamese Webba zdobí nové výstavní panely v okolí hvězdárny. Zavedou vás do hlubin vesmíru a také miliardy let zpátky v čase - až do doby, kdy vznikaly první galaxie.
Webbův dalekohled je nástupcem proslulého Hubbleova teleskopu a pracuje ve vesmíru teprve tři roky. Od Země je čtyřikrát dále než Měsíc. Pozoruje infračerveně a přináší pohledy do těch nejvzdálenějších koutů vesmíru. Zároveň nám umožňuje nahlédnout do daleké minulosti a spatřit ty nejstarší objekty dávné historie vesmíru. Světlu totiž trvá miliardy let, než k nám z hlubin raného kosmu doletí. Vzdálené galaxie, které na snímcích vidíme, tedy už ani nemusí existovat.
„V důsledku rozpínání vesmíru navíc dochází k natahování vlnových délek světla a z viditelného se stává neviditelné – infračervené,“ říká Jakub Šimánek, autor výstavy. „Proto dokáže teleskop Jamese Webba dohlédnout ještě dále a spatřit to, co jeho předchůdce Hubble neviděl.“
Zahrada kolem hvězdárny prochází sérií úprav a v nově otevřeném prostoru už vznikly výstavní panely s atraktivními kosmickými snímky, které jsou návštěvníkům i kolemjdoucím volně přístupné „24/7“. V budoucnosti se v okolí planetária chystají další exponáty a atrakce.
Poblíž najdete i ručně malované modely planet Sluneční soustavy. Pokud na ně namíříte svůj mobilní telefon, spatříte je i virtuálně. „Díky mobilní aplikaci mohou návštěvníci sami zkoumat zajímavosti Sluneční soustavy a detailně si planety prohlížet. Modely jsou v měřítku, takže si snadno uvědomíte rozdíl mezi malou Zemí a obrovitým Jupiterem,“ popisuje Šimánek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.