Krajský soud v Českých Budějovicích zakázal firmě Kovosvit MAS Machine Tools nakládat s majetkem. Podle předběžného opatření soudu majetková práva přecházejí na insolvenčního správce Lukáše Vlašaného. Soud vyhověl jeho návrhu, protože podle něho mu vedení firmy neposkytuje potřebné informace a dokumenty, a on tak nemůže zjistit skutečný stav majetku, nemá ani přístup do účetnictví. Vyplývá to z usnesení soudu, které je zveřejněno v insolvenčním rejstříku. Českobudějovický soud poslal Kovosvit do úpadku letos v srpnu a zvolil insolvenčního správce.
„Nečinnost, nepřítomnost a neposkytování relevantních údajů, informací a dokumentů insolvenčnímu správci a faktické ignorování podstatné části jeho výzev vede v konečném důsledku k tomu, že je insolvenčnímu správci znemožněno zjistit skutečný stav majetkové podstaty, potažmo jeho obchodního závodu včetně toho, jaká právní jednání a dispozice dlužník s věcmi a právy náležejícími do majetkové podstaty ve skutečnosti činí a zda nedochází k jejímu znehodnocení,“ uvedl soudce Miroslav Veselý.
Insolvenční správce podle soudu mimo jiné nezná strukturu IT technologií a její fungování, aby se mohl dostat k uloženým datům, informacím a provozovaným systémům. Dále nemá přístup ani k účetnictví dlužníka.
„Konečně nelze vyloučit ani to, že může jít i o snahu ztížit či zcela znemožnit identifikaci a prověření v minulosti realizovaných majetkových transakcí a jejich dokumentaci. Takové počínání je minimálně nepoctivé a zásadně protiprávní. Dlužník insolvenčnímu správci nesděluje nic o tom, jaké úkony a činnosti nyní uskutečňuje, ani to, zda vůbec, jakým způsobem a v jakém rozsahu plní své závazky vůči věřitelům s pohledávkami za majetkovou podstatou či s pohledávkami jim na roveň postavenými,“ dodal soudce Veselý.
Proti uvedenému soudnímu rozhodnutí se může Kovosvit odvolat do 15 dnů ode dne doručení písemného vyhotovení k Vrchnímu soudu v Praze.
Kovosvit MAS Machine Tools od letošního března neplatil mzdy zaměstnancům, postupně skoro všichni z 220 podali výpovědi. Soud zahájil insolvenční řízení s firmou letos 17. dubna, návrh podala společnost Elektroprof, která se věnuje dodávkám a montážím v elektrotechnice. Soud 13. srpna společnosti neprodloužil moratorium, které jí tři měsíce zajišťovalo ochranu před všemi věřiteli. Kovosvit měl za tu dobu připravit reorganizační plán, podle soudu se tak nestalo. Návrh na reorganizaci firma podala o den později, 14. srpna.
Soud poslal Kovosvit MAS Machine Tools do úpadku letos 20. srpna. Přezkumné jednání nařídil na 12. listopadu, na stejný den svolal také schůzi věřitelů. Insolvenčním správcem stanovil soud Lukáše Vlašaného.
Firma v roce 2022 skončila ve ztrátě po zdanění 167,2 milionu. O rok dříve měla ztrátu 134 milionů. Společnost přiznává závazky za více než miliardu korun.
Firma patřila do léta 2020 podnikateli Michalu Strnadovi, který ji pak za stovky milionů korun prodal ruskému investičnímu fondu Trust Union Fund, který ji převzal i se závazky a úvěry, které byly několik stovek milionů. Kvůli válce na Ukrajině přišel Kovosvit o všechny dodávky do Ruska, které tvořily asi desetinu všech zakázek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Další hřebíček do rakve našemu hospodářství. Co se všechno ještě zruší v důsledku politiky EU a našeho p. Fial?