Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Úterý 12. listopadu 2024  |  Svátek má Benedikt
Bez reklam

Abyste trpěli anorexií, nemusíte být kostra potažená kůží, říká autorka nového podcastu

Na české podcastové scéně startuje netradiční podcast zaměřený na poruchy příjmu potravy – Stop anorexii. Má nabídnout jiný vhled do nemoci a pomoci s vyvracením zažitých mýtů. „Internet je plný hesel o BMI, ale nikde se už nepíše, jaký šílený kolotoč vám anorexie rozjede v hlavě,“ uvádí autorka.

Za projektem je královéhradecká moderátorka Markéta Hamerníková, vyléčená anorektička, jak sama uvádí. Hamerníková se problematice mentální anorexie věnuje z pohledu sociální antropologie, která nabízí na nemoc komplexní pohled – psychologický, sociologický, historický a zahrnuje i vliv médií a kultury.

„Jsem vystudovaná antropoložka a právě pohled antropologie je podle mě skvělým nástrojem, jak tuhle nemoc pochopit a poznat blíž. Antropologie je totiž věda o člověku, která se dívá na svět jako celek,“ uvádí Markéta Hamerníková, která s anorexií bojovala od třinácti let.

„Za svůj život jsem toho o anorexii zjistila strašně moc. A protože jsem chtěla pochopit, co se ve mně děje, hledala jsem všude. Ve společnosti je však stále zakořeněný názor, že anorexie je pouze snaha holek zhubnout a vypadat jako modelky. Ano, je to nejjednodušší řešení, které se nabízí. Ale jak to tak bývá, tahle zjednodušující vysvětlení moc nefungují. A za anorexií se většinou skrývají daleko temnější problémy,“ vysvětluje Hamerníková důvod vzniku nového podcastu. Ten se má zaměřit na témata jako je charakteristika anorexie, průběh léčby, motivace k léčbě nebo nejrozšířenější mýty o nemoci.

Jedním z nejrozšířenějších mýtů o mentální anorexii je podle Hamerníkové samotný obraz anorektika/anorektičky. „Většina lidí si jako pacienty mentální anorexie automaticky představí ty nejextrémnější případy. Stačí si vyhledat obrázky spojené s touto diagnózou na internetu. Jenže abyste trpěli anorexií, nemusíte být kostra potažená kůží a vážit dvacet kilo. Tento extrémní obrázek je podle mého názoru velmi, velmi nebezpečný,“ upozorňuje moderátorka.

„Pak totiž můžete mít pocit, že dokud takhle nevypadáte, vlastně žádný problém nemáte. Myslím, že důležitá je i osvěta okolí, které to myslí dobře, ale poznámkami – „nevypadáš tak hrozně, na to že seš anorektička“ – nemocným vlastně hodně ubližují a ti mohou mít pocit, že stále nejsou dost hubení,“ upozorňuje. I to může být jedním z důvodů, proč je diagnostikováno a léčeno pouze tři až pět procent případů poruch příjmu potravy.

Součástí podcastu Stop anorexii proto mají být i díly zaměřené na komunikaci s pacienty. „Ale to nejdůležitější – nejsem psycholožka, nejsem terapeutka a nenabídnu vám žádný zaručený recept, jak z toho ven. Ale ráda se podělím o to, co pomohlo mně, co pomohlo dalším holkám a třeba i klukům, a co překvapivého odhalily zahraniční studie, které se u nás zatím nepublikovaly,“ dodává na závěr Markéta Hamerníková.

Podcast Stop anorexii je dostupný na platformě Spotify, Apple Podcasts nebo na www.stopanorexii.cz. Součástí projektu jsou i stejnojmenné profily stop.anorexii na Instagramu a TikToku, které se zaměřují na krátká osvětová videa.

První tři díly podcastu si mohou posluchači přehrát už nyní, další budou vycházet pravidelně každou středu.

Foto Tomáš Malý

Štítky mentální anorexie, duševní zdraví, podcast, poruchy příjmu potravy, jídlo, Markéta Hamerníková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Abyste trpěli anorexií, nemusíte být kostra potažená kůží, říká autorka nového podcastu  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.