Mezi devítku jihočeských středoškoláků rozdělí ČEZ téměř 400 tisíc korun

Autoři | Foto se svolením Marka Svitáka

Motivovat nadané studenty k budoucímu uplatnění v energetice. To je hlavním cílem stipendijního programu společnosti ČEZ, která v těchto dnech podepsala smlouvu s devíti jihočeskými studenty. Ti si tak díky tomu mohou přijít až na 48 tisíc korun za rok.

Stávající jaderné elektrárny, nový blok v Dukovanech, malý modulární reaktor v Temelíně a řada dalších oblastí energetiky. To jsou jen příklady možností, kde by dnešní středoškoláci mohli najít uplatnění po skončení studia. 

„V příštích letech nás čeká příprava nových zdrojů i generační obměna stávajících Dukovan a Temelína. A to je také obrovská příležitost pro mladé a motivované lidi. Nejde jen o stipendisty. Budeme potřebovat další kvalifikované techniky i absolventy netechnických oborů a je na nich, zda tuto příležitost využijí,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.  

Vybraní nadaní studenti tak mohou díky stipendijnímu programu získat až 48 tisíc korun na rok. V těchto dnech stipendijní smlouvu s ČEZem podepsalo devět studentů. Ti se podle tiskového mluvčího Temelína Marka Svitáka k práci v ČEZ nijak nezavazují a k přijetí studenta se jí nezavazuje ani společnost.  

Studenti by si ale měli udržovat dobrý studijní prospěch a případné školní a ročníkové práce připravovat na energetické téma. „Jde o studenty, se kterými jsme našli společnou řeč především během Jaderných maturit. Zpravidla šlo o nejlepší z účastníků, kteří současně projevili o energetiku zájem. My máme zájem o šikovné studenty a stipendiem je chceme podpořit a třeba pomoci pokrýt studijní náklady,“ uvedla Romana Balounová, HR specialistka pro nábor.  

Student třetího ročníku získá roční stipendium ve výší 36 tisíc korun, čtvrťáci pak ještě o dvanáct tisíc více. Jedním z příjemců stipendia je i Veronika Horká ze 3. ročníku stavebního oboru Střední průmyslové školy v Táboře. „O jadernou energetiku se zajímám delší dobu. Už před několika měsíci jsem se zúčastnila Jaderné maturity. Ta mi ujasnila, kam bych se chtěla dál posouvat. Stipendium mě velmi potěšilo a motivovalo k tomu, abych se energetice věnovala dál na vysoké škole,“ řekla.  

Účastníkem Jaderné maturity byl i Jakub Hájíček z gymnázia J.V. Jirsíka České Budějovice. „To byl hlavní zlom, kdy jsem si řekl, že tohle mě baví a tomu bych se chtěl věnovat. Ještě sice nevím, na jaké pozici, ale těch možností je tady mnoho,“ uvedl Hájíček, který plánuje ve studiu pokračovat na Jaderné fakultě ČVUT v Praze.  

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČEZ, stipendium, studenti, program

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.