Přesně pětatřicet let dnes uplynulo od osudného 17. listopadu 1989. „Sametová revoluce“ je spojena především s hlavním městem. Připomeňme si společně události tohoto období na jihu Čech. Palachův týdnem a demonstrace u příležitosti 21. výročí sovětské okupace a 80. výročí založení československého státu, našly v Českých Budějovicích zprvu jen zanedbatelnou odezvu. Teprve násilné rozehnání pokojné demonstrace studentů pražských vysokých škol vyvolalo i v Budějcích pobouření.
Umělci Jihočeského divadla se připojili ke stávce pražských divadel, 20. listopadu večer se v budově Malého divadla ustavilo Občanské fórum, sjednocující protikomunistickou opozici. Ve vysokoškolských kolejích ve Čtyřech Dvorech byl ustanoven studentský stávkový výbor.
Objektivní informace se z médií veřejnost dozvídala jen velmi těžko. Jihočeská pravda po celý týden podávala o situaci v Českých Budějovicích a v celém státě zkreslené informace, podporovala přežilý režim a odsuzovala studenty. Až čtyři dny po revoluci vyšla stručná zmínka o demonstraci v Praze a mimořádné zasedání předsednictva Jihočeského krajského výboru Komunistické strany Československa přijalo taktiku směřující k rozštěpení jednoty studentů obou českobudějovických vysokých škol. Ti se však rozhodli, že se každý den v devět hodin budou scházet v kolejním areálu.
Nutno dodat, že nešlo o žádná komorní setkání. Hned první den se setkání zúčastnilo na 1 500 studentů a s nimi i část pedagogů. Ten den, 22. listopadu, se na stávkovém výboru probíralo prohlášení pražských vysokoškoláků. Výsledkem bylo připojení k celostátní stávce studentů vysokých škol.
Pojďme se přesunout o pár hodin dál. V ten samý den, ve čtyři hodiny odpoledne, se na náměstí Přemysla Otakara II. z podnětu Občanského fóra uskutečnila první demonstrace asi pěti tisíc obyvatel města. Až později se ukázalo, že setkání bylo pouze pomyslnou „první vlaštovkou“. Další akce byly naplánovány na další dny a účast na nich se postupně zvyšovala. V pátek demonstrovalo již 30 tisíc lidí. V rámci generální stávky vyhlášené na pondělí 27. listopadu na podporu požadavků studentů a Občanského fóra, přišlo na náměstí Přemysla Otakara II. demonstrovat 50 tisíc lidí.
Encyklopedie Českých Budějovic píše o tom, že taktika komunistů zcela selhala. Jak sami přiznali na mimořádných zasedáních svých orgánů v listopadu a v prosinci 1989, jejich moc ve městě se zcela zhroutila. Z řad členů Občanského fóra a stoupenců demokratických přeměn bylo doplněno vedení národních výborů na úrovni města, okresu i kraje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.