Inflace je hlavním zdrojem obav. Podle nejnovějších údajů Eurostatu meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v říjnu ze zářijových 1,7 procenta zrychlil na dvě. V Evropské unii pak inflace vzrostla na 2,3 procenta ze zářijových 2,1. V České republice se inflace zvýšila na 3 procent ze zářijových 2,8.
Ve Slovinsku meziroční inflace dosáhla 0 procent a byla tak nejnižší v celé EU. Následovala Litva a Irsko s 0,1 procenta. Naopak v Rumunsku byla zaznamenána nejvyšší inflace s 5 procent, následovala Belgie a Estonsko s 4,5 procenta. Na inflaci v eurozóně nejvíce přispěly služby (1,77 procentního bodu), potraviny, alkohol a tabák (0,56 procentního bodu) a neenergetické průmyslové zboží (0,13 procentního bodu), zatímco energie její růst snižovaly o 0,45 procentního bodu.
Inflace v eurozóně aktuálně odpovídá dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky (ECB). Po zahájení zvyšování úrokových sazeb s cílem zkrotit inflaci ECB tento proces loni v říjnu přerušila a udržovala základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta. Letos v červnu však přistoupila ke snižování sazeb, aby podpořila hospodářský růst.
Z průzkumu společnosti Ipsos vyplývá, že inflace je hlavním zdrojem obav pro českou veřejnost. Strach z ní má 49 procent lidí. Ti se obávají především zdražování bydlení, což je oblast, ve které vidí jen málo příležitostí k dalšímu omezování spotřeby.
Inflace je hlavním zdrojem obav veřejnosti od začátku roku 2022. Na druhém místě byly dlouhodobě obavy z válečného konfliktu v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině. V posledním průzkumu Ipsosu se však podíl lidí obávajících se války snížil na 28 procent. Na druhém místě jej vystřídaly obavy z chudoby a sociálních nerovností, které vyjadřuje 32 procent Čechů. Čtvrtina lidí má obavy z kriminality a násilí.
V souvislosti s inflací lidé nejčastěji vyjadřovali obavy z růstu cen bydlení a potravin. Naopak nejmenší podíl tvořili ti, kteří se obávali zdražování rekreací a kultury. U nákladů na bydlení by přitom 38 procent dotázaných sice chtělo omezit své výdaje, ale už nemá jak. Dalších 32 procent lidí se chystá výdaje omezit částečně, 11 procent výrazně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.