Bezzásahové území Národního parku (NP) Šumava by se mělo do deseti let rozšířit na polovinu jeho plochy. Opatření má pomoci rozmanitosti v krajině a přitáhnout více turistů. Inspirací pro park je Bavorský les, který se díky rozloze svých bezzásahových zón zařadil mezi nejvýznamnější parky, jako jsou například Yellowstone či Serengeti.
Dnes probíhají čistě přírodní procesy na 43 procentech NP Šumava. Podle ředitele Správy NP Šumava Pavla Hubeného se tento podíl v příštích deseti letech zvýší na více než 50 procent.
„Národní park Šumava bude v roce 2026 slavit pětatřicet let od svého založení a už dnes sama příroda vládne na 43 procentech jeho území. Tedy, jdeme správným směrem, protože nejpozději za deset let by se bezzásahovost měla rozprostírat na více než polovině bezmála 700 km² plochy, na které se Národní park Šumava rozkládá,“ sdělil Hubený.
Inspirací pro toto rozhodnutí je Šumavě NP Bavorský les, který už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Díky tomu získal 18. listopadu 2024 prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzanii.
Neděle, 6. října 2024, 17:00
Už šestnáctým rokem přináší monitoring bezzásahových území na Šumavě jedinečné informace. Prokazuje, že šumavské lesy bez lidského zásahu velice dobře prospívají, a ukazuje na početné omlazení lesního porostu, narůstající množství tlejícího dřeva i...
„Když byl náš národní park založen, neexistoval v Německu žádný právní rámec pro to, co je cílem národního parku. Proto byla práce Mezinárodního svazu ochrany přírody důležitým vodítkem pro Národní park Bavorský les jakožto první národní park v Německu. Dnes se na více než 75 procentech plochy národního parku mohou lesy s rašeliništi, horskými potoky a vrcholy vyvíjet v bezbřehou lesní divočinu podle vlastních zákonitostí. Díky filozofii „přírodu nechat být přírodou“ se z včerejšího hospodářského lesa stane zítřejší prales s neocenitelnou druhovou rozmanitostí,“ uvedla při přebírání certifikátu ředitelka Národního parku Bavorský les Ursula Schuster.
Společně s NP Bavorský les získal certifikát IUCN II také Národní park Berchtesgaden. Tomu se daří plnit požadavky IUCN na 75procentní podíl přírodní bezzásahové zóny od loňského roku.
„Důležité je, že už teď je velká část bezzásahového území Šumavy přímo propojena s Bavorským lesem. Neexistují tu vůbec hranice, a díky tomu má ucelené a propojené bezzásahové území rozlohu zhruba 34 800 hektarů. Dalších více než 13 tisíc hektarů divočiny leží na další části území NP Šumava a čeká na propojení s touto velkou centrální oblastí,“ sdělil Hubený.
Šumava s Bavorským lesem jsou tak nyní největším divokým lesním územím ve střední a západní Evropě. Podle Hubeného je tento fakt důležitý nejen pro přírodu samotnou, ale také pro lidi. „Nejenže sledování tohoto procesu přináší neocenitelné informace o přírodních zákonitostech, je i velkou atraktivitou, jejíž vliv na regionální ekonomiku není zanedbatelný,“ uvedl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.