Jméno Magdaleny Dobromily Rettigové zná asi každý. Jen málokdo ale dnes vaří, peče a smaží podle jejích receptů. A není se čemu divit, přeci jen od vydání legendární kuchařky uplynulo pár století. Jenže Anna Habernalová se k této výzvě postavila statečně a na sociálních sítích sdílí své pokusy o replikaci receptů našich předků. A některé stojí opravdu za to!
Inspirací jí byl Film Julie a Julia. Ten vypráví příběh ženy, která se jednoho dne rozhodne, že za rok uvaří všech 524 receptů z klasické kuchařky, kterou v roce 1961 napsala Julia Child. „Pak jsem na jednom YouTube kanálu viděla, že podle této kuchařky lidé stále vaří a pokouší se recepty replikovat. Říkala jsem si, že by bylo skvělé udělat něco takového i v našem českém prostředí. Najednou mi došlo, že máme přece Rettigovou! Hned jsem běžela pro kuchařku,“ prozrazuje Anna Habernalová.
Jako první recept si vybrala koblížky z odpalovaného těsta. Aby to neměla už tak složité, řekla si, že si předem nebude hledat žádné další informace. „Chtěla jsem zkrátka vyzkoušet, jestli budu schopná replikovat ten recept tak, jak je napsaný. Jenže spoustu informací tam Rettigová neuvádí, takže v receptech se pak píše třeba „pěkná mouka“ a já nevěděla, co to je! Říkala jsem si, že to určitě bude celozrnná pšenice, protože mlynářství tenkrát určitě nebylo na takové úrovni,” popisuje Anička.
Nápad a myšlená dobrá, výsledek už nikoliv. „Bylo to strašný. Upekla jsme takové krásné gumové puky,” směje se cukrářka. Zároveň ale dodává, že jí pak pár lidí napsalo, že pěkná mouka je přece ta hladká pšeničná. „A takto postupně objevuji různé věci. Už třeba vím, že tlučený pěkný cukr je moučkový cukr a podobně. Je to strašně zábavné,” prozrazuje Anička. „Na základě informací od lidí, kteří mě sledují, se dostávám k dalším a dalším informacím. Tvoří se tu hezká komunita lidí, kteří sledují tyto 200 let staré recepty,” doplnila.
Velký úspěch mají na jejím Instagramu a Facebooku recepty na vánoční cukroví. Nejraději z nich má ten s názvem “chleba s máslem”. „Ten je úplně nejlepší! Chutná jako rumové perníčky a přijde mi geniální, že je to takový 200 let starý vtípek,” říká.
Každý týden zkouší nový recept. „Už mám zásobu informací a je to úplně fascinující. Občas se stane, že si musím najít něco předem, protože třeba neznám ten výraz nebo surovinu. To se stalo třeba u vánočních perníčků podle Dobromily, kde byla surovina draslo neboli potaš. To jsem si musela najít o co jde a pak to docela složitě shánět, protože ne všechny suroviny jsou dneska k dostání. To se týká třeba i bramborové mouky, ze které jsem dělala dort,” připustila.
A který ze 200 let starých receptů je ten nejlepší? Mechový dort, říká bez váhání. „Je to ten nejlepší recept, který jsem vyzkoušela. Je dokonce bezlepkový a je to strašně dobrá věc. Jsou tam vlastně jen oříšky, vajíčka, cukr, koření, vyšlehá se to, upeče a dá se na to citronová poleva. Naprosto fantastické. Takže mechový dort je největší favorit a je docela snadný,” dává tip. Mechový dort ale není takový, jak ho známe dnes. „Magdalena má svůj dort úplně jiný. Je tak pojmenovaný, protože je hrozně nadýchaný a měkoučký,” upřesnila Anička.
Osm let se Anna Habernalová věnovala výrobě dortů na zakázku. Její výtvory úplně braly dech. Dnes sem tam nějaký vyrobí, svou pozornost ale upírá jinam. „Po osmi letech zakázkové výroby dortů jsem zjistila, že už mi to nedělá takovou radost. Chci ale svoje znalosti, tipy a triky předávat dál. Udělala jsem proto videokurz na zdobení dortíků a teď jsem natáčela své recepty, které ještě nikdy nikdo neviděl. Zároveň pomáhám cukrářům v rámci konzultací. I těm, co začínají,” dodává Anna Habernalová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.