Požehnáním koledníkům zahájila dnes českobudějovická diecézní charita Tříkrálovou sbírku. Za 25 let, kdy se akce koná, vynesla sbírka českobudějovické diecézi 115 milionů korun. Například loni koledníci získali od dárců téměř 13 milionů korun.
Sbírku dnes modlitbou v katedrále svatého Mikuláše slavnostně zahájil českobudějovický biskup Vlastimil Kročil. Výtěžek je rozdělen podle předem daného klíče. Do míst, kde byly peníze vykoledovány, se vrací téměř 65 procent. Dalších 15 procent míří na velké projekty regionálních diecézních charit. Desetina putuje na rozvojovou pomoc v zahraničí a do krizového fondu, odkud jsou prostředky uvolněny při mimořádných událostech u nás i ve světě. Charita Česká republika použije na celostátní projekty pět procent a stejný podíl získá pořádající organizace.
Českobudějovická charita chce na podporu sociálních zdravotních služeb vyčlenit 900.000 korun. Přes půl milionu poskytne na pomoc potřebným v tíživé životní situaci. „Z dalších projektů, které plánujeme v nadcházejícím roce podpořit, mohu jmenovat dostavbu Domova klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích na Strakonicku, domácí hospicovou službu na Pelhřimovsku, rekonstrukci azylového domu pro matky s dětmi ve Veselíčku na Písecku nebo provoz azylových domů pro matky s dětmi i pro muže na Prachaticku. Velká část peněz pak míří na přímou pomoc seniorům, samoživitelům nebo nemocným a handicapovaným. Tito lidé by si často o pomoc sami ani neřekli, ale upozorní nás na jejich osud naši zaměstnanci, spolupracovníci nebo například lidé z farností," uvedla diecézní koordinátorka Tříkrálové sbírky Marie Vaňo.
Ode dneška do 14. ledna tak mohou lidé očekávat, že k jejich domům a bytům přijdou koledníci požádat o finanční příspěvek. Za 25 let, kdy Tříkrálová sbírka existuje, ji nyní veřejnost bere jako běžnou součást nového roku. „Když jsme začínali, tak první, druhý, třetí rok, to bylo hodně rozpačité. Spousta lidí nám neotevíralo, nebo otevřelo a zabouchlo, brali to jako žebrotu. Říkal jsem ostatním, že se nic neděje, že jdeme dál. Když nám někdo otevřel, tak jsme měli radost, že si nás poslechl a něco nám dal. Ale postupem času se to začalo měnit, víc se o sbírce mluvilo, k čemu slouží, že peníze zůstávají v regionu. Lidi věděli, že je neposílají někam pryč, a dostalo se to do fáze, kdy čekají, neodjíždějí pryč, protože ví, že tři králové přijdou," uvedl Jan Smrčka, který dlouhá léta koledoval a spoluorganizoval Tříkrálovou sbírku v Kamenici nad Lipou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.