Sedm let trvala příprava projektu, který patří v České republice stále mezi ojedinělé. Manželé Ondřej a Gabriela Cikánovi otevřeli tento týden u Úsilného u Českých Budějovic zvířecí krematorium Animal Areal. Jde o prostor, kde se mohou lidé rozloučit se svými domácími mazlíčky, nechat je zpopelnit a popel uložit buď do speciální urny nebo jiných upomínkových předmětů. Prvním zvířetem, které přijali, bylo morče Pišta.
Příprava na otevření jednoho z prvních krematorií pro zvířata na jihu Čech trvala dlouhých sedm let. „Myšlenka na otevření krematoria mě opravdu nadchla. Byl to ale složitý proces. Stála proti nám jednak legislativa, a poté jsme přešli do covidu, který nás vrátil na úplný začátek všeho. Řešit jsme museli jiné financování nebo pak samotnou stavbu,“ uvedla Gabriela Cikánová, která za krematoriem stojí spolu s manželem Ondřejem.
Složité bylo kromě různých povolení najít také místo, kde by krematorium mohlo stát. Podle Cikánové musí být totiž mimo rodinnou zástavbu. Nakonec se podařilo najít pozemek u Úsilného u Českých Budějovic poblíž komerční zóny Světlík.
Podle Gabriely Cikánové si jako rodinná firma zakládají hlavně na empatickému přístupu. „Ta událost je pro naše klienty už tak velmi náročná. Nesvěřují nám jen zvířátko, ale člena rodiny. Vždy se snažíme jim vše co nejvíce ulehčit,“ popisuje. Zvíře mohou klienti buď osobně přivézt nebo se o převoz postarají z krematoria. Nabízí také možnost uspání zvířátka přímo u klienta veterinářem. „U nás ho potom zvážíme a zabalíme do vaku, který je k tomu přímo určený. Následně ho umístíme do chladícího boxu, kde čeká na kremaci,“ popsala proces Cikánová.
Přijímat mohou všechna zvířata v zájmovém chovu, a to až do 90 kilogramů. Nejčastěji jde o pejsky a kočičky. „Nejsme kafilérie ani asanační služba. Naše krematorium je určené pro zájmový chov zvířat. Kdyby třeba někdo chtěl zlikvidovat uhynulé slepice, tak to nesmíme přijmout,“ vysvětlil Ondřej Cikán. Prvním zvířetem, které v Animal Areal přijali, bylo morčátko Pišta.
Po kremaci záleží na přání klienta, jak se rozhodne s popelem naložit. „Máme v nabídce širokou škálu upomínkových předmětů. Klienti mohou vybírat z několika druhů uren, vyrobit se dají pietní šperky, polštáře nebo děláme i otisky tlapek. V České Lípě, kde je krematorium se kterým spolupracujeme, můžeme také nechat zalít trochu popela do vzpomínkového skla," popsala majitelka krematoria.
Cena kremace se pohybuje od 1900 do 10 900 korun, záleží na velikosti zvířete. Lidé se mohou do krematoria objednat telefonicky nebo prostřednictvím webových stránek. „Je možné k nám také přijet, ale vždy je lepší se předem domluvit, protože můžeme být zrovna v terénu nebo může probíhat jiná kremace,“ vysvětlila Gabriela Cikánová.
Na jihu Čech se nejedná o první takové zařízení. Zvířecí krematorium Strakonice začalo fungovat v lednu 2021. Za rok 2024 uskutečnili kolem 500 kremací. Jejich klienty loni tvořili převážně Jihočeši, ale zhruba čtvrtina zákazníků byla z Plzeňského kraje a o něco méně ze Středočeského kraje. „Jak jsme blíže situovaní k západu kraje, lidé přijížděli hodně z Klatovska a Domažlicka, pak z třeba Příbramska,“ řekla pracovnice krematoria Jindřiška Koláříková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.