V letošním roce plánuje ČEZ v Jaderné elektrárně Temelín modernizace za 3,1 miliardy korun. Půjde o 188 různých investičních akcí, které mají zajistit především bezpečný provoz elektrárny na minimálně 60 let. Energetici letos plánují díky přechodu na delší palivový cyklus jen jednu odstávku, a to během léta. Od příštího roku navíc Temelín přejde z ruského paliva na palivo od americké firmy Westinghouse a francouzské Framatome.
Jedna odstávka, nové palivo od firmy Westinghouse, postupný přechod na nový řídicí systém a využívání moderních technologií a kontrolních metod. To jsou hlavní oblasti, které ČEZ pro Jadernou elektrárnu Temelín naplánoval na letošní rok.
Cílem je zajistit bezpečný provoz elektrárny na dalších minimálně 60 let a dlouhodobě dosahovat průměrné roční výroby z českých jaderných elektráren na úrovni 32 TWh, tedy o 2 TWh vyšší než dosud. „Roční výroba se bude mezi jednotlivými roky lišit. Záležet bude především na počtu odstávek. V případě Temelína budeme střídat roky s jednou a se dvěma odstávkami. A to se samozřejmě promítne i do celkové roční výroby,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Díky přechodu na delší palivový cyklus čeká Temelín letos pouze jedna odstávka, a to prvního bloku. Je to teprve podruhé v historii, poprvé to bylo v roce 2017, kdy se ale jednalo o výjimku danou řazením odstávek. „V praxi to bude znamenat, že provoz obou bloků bude aktuálně 14 měsíců, tedy o čtyři měsíce více než při původní palivové kampani. Nicméně stále to není cíl. Ten bude 16 měsíců provozu a dva měsíce odstávky,“ řekl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml. Odstávka je naplánovaná na červen a červenec.
Kvůli přechodu na nový řídící systém energetici loni nainstalovali desítky serverů a položili 80 kilometrů kabelů. V následujících měsících budou přípravě pokračovat, nainstalují potřebný software a aplikace. Fungování nového systému postupně testují.
Plánovanou novinkou je také přechod na palivo od firmy americké firmy Westinghouse a francouzské Framatome. Westinghouse obnoví dodávky paliva do Temelína po 15 letech. „Předpokládáme, že na prvním bloku bychom primárně používali palivo od Westinghouse, na druhém od Framatome. Protože jsme předzásobení palivem od ruské firmy TVEL, letos ho využijeme, ale s firmou jsme už ukončili spolupráci. Palivo od Westinghouse začneme zavážet v roce 2026,“ řekl Kruml.
Druhý dodavatel francouzský Framatom dodá palivo příští rok. „Držíme strategické zásoby v obou našich jaderných elektrárnách a diverzifikovali jsme dodavatele jaderného paliva. Dlouhodobě tak zvyšujeme energetickou bezpečnost České republiky,“ doplnil Bohdan Zronek.
Stejně jako v předchozích letech plánuje ČEZ do Temelína přijmout téměř stovku nových lidí. Zájem mají energetici hlavně o strojaře, elektrikáře nebo materiálové inženýry. „Vedle generační obměny jsou to právě rozsáhlé modernizace, které s sebou nesou příležitosti pro nové pracovníky. Vedle operátorů a podpůrného technického personálu máme zájem o techniky, kteří budou zajišťovat plánované investiční akce,“ doplnil Kruml.
Jaderná elektrárna Temelín zaměstnává na 1495 lidí. Dlouhodobě přitom podle mluvčího Marka Svitáka roste počet žen. Aktuálně jich v Temelíně pracuje již 193.
V Temelíně budou pokračovat také v rozvoji elektromobility. Od roku 2023 mohou řidiči v blízkosti elektrárny využívat osm dobíjecích bodů, z toho jsou čtyři stojany veřejné. Loni instalovali energetici v areálu elektrárny 21 dobíjecích bodů. Dalších 86 dobíjecích míst vznikne v Temelíně v letošním roce. Rozvoj dobíjecí infrastruktury souvisí mimo jiné s tím, že Skupina ČEZ chce do roku 2030 plně elektrifikovat vozový park osobních vozidel v souladu s technickým vývojem a bez omezení provozu kritické infrastruktury. Jen v Temelíně to znamená výměnu zhruba 150 aut do roku 2030.
Jaderná elektrárna Temelín je v provozu od roku 2000. Za tu dobu investovala do modernizace a rozvoje 34 miliard korun. Pokryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 14,3 TWh elektřiny, letos od začátku roku 1,1 TWh.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.