Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekDnes, 11:50
Českobudějovické centrum oční péče Oční ČB je jedno z mála pracovišť primární oční péče v České republice, které nabízí takto široký rozsah nabízených služeb. Mohou se pyšnit nejen špičkovým vybavením, ale i odborníky, kteří dokáží vyřešit i složitější problémy, než je v optice běžné. V dnešním článku se dozvíte, co přesně dělá optometrista, a proč mnohdy dokáže nahradit očního lékaře.
Centrum oční péče v Českých Budějovicích na Lidické třídě si oční lékař Michal Matuška a optometrista Václav Novotný otevřeli s myšlenkou nabídnout zákazníkům vše potřebné pod jednou střechou. V centru najdou lidé služby jak optiky, optometrie, tak i očního lékaře, a dále přímou návaznost na oční mikrochirurgii, kterou se Michal Matuška také zabývá.
A to včetně špičkového vybavení, které jinde na jihu Čech nenajdete. „V rámci Jihočeského kraje a oborů optiky a spadové oční ambulance máme, a to říkáme s veškerou pokorou, aktuálně relativně bezkonkurenční kombinaci technologického vybavení. Jsme také expertní centrum německých brýlových čoček Zeiss, kterých jsou v České republice jednotky. A díky tomu máme například dostupné pokročilé portfolio čoček, které bez vybavení, kterým disponujeme, nelze nabídnout. Němci si potrpí na kvalitu a perfekcionismus, a to je nám blízké,” popisuje vedoucí lékař centra Michal Matuška.
Díky zahraničním zkušenostem se navíc snaží přivést do Česka přístup ze západních zemí, kde s mnoha požadavky pomůže zákazníkům právě optometrista. A kdo optometrista je? Jde o vysokoškolsky vzdělaného specialistu, který se, laicky řečeno, pohybuje mezi optikem a očním lékařem.
„Optometrista diagnostikuje a řeší zrakové vady. Zjednodušeně řečeno měří dioptrie, aplikuje kontaktní čočky a provádí takzvaný screening předního segmentu oka. Pro nové brýle proto lidé nepotřebují hned k očnímu lékaři, ale stačí si najít kvalifikovaného optometristu, který člověka přesně změří a navrhne vhodnou korekci. Mnohdy to dělá precizněji než oční lékař,” říká Matuška s tím, že je třeba dát pozor na častou záměnu optometristy a optika.
Měření zraku v České republice smí totiž podle zákona provádět pouze optometrista, ne optik. Každá optika, která tuto službu (konkrétně “měření zraku”) nabízí, by proto měla mít takto kvalifikovaného pracovníka.
„Pokud nemá člověk problém a jde na preventivní vyšetření, tak v leckterých ze západních zemí nenavštěvuje očního lékaře, ale optometristu, který může bez dohledu lékaře vyšetřovat a diagnostikovat nálezy a až v případě nalezení a identifikování problému, který přesahuje jeho pravomoce, doporučí návštěvu očního lékaře. V Česku tato rozsáhlejší měření a diagnostiku legislativa optometristům samostatně neumožňuje, proto i vybavení optiky bez návaznosti na lékaře nebývá na tato vyšetření připraveno. U nás v očním centru máme výhodu, že pokud se nám u pacienta něco nezdá, můžeme daný nález nebo problém přímo konzultovat s lékařem, který je přítomen na pracovišti, a tím navrhnout další postup či vyšetření, včetně specializovaných přístrojů, kterými jsou obě pracoviště provázána,” vysvětluje Václav Novotný.
„Příkladem je třeba to, že přijde klient, který vnímá zhoršení zraku a myslí si, že potřebuje nové brýle. My ale během vyšetření zjistíme podezření na šedý zákal. Celou věc nejdříve zkonzultujeme s lékařem, a ten nám tuto teorii potvrdí nebo vyvrátí. Zakázku na brýle provádíme až tehdy, když jsme si jisti, že mu brýle pomohou. Pokud by totiž klient operaci šedého zákalu v zápětí podstoupil, jeho dioptrie se vlivem operace kompletně změní a může tyto nové brýle „vyhodit“. Snažíme se, aby se toto u nás nedělo a aby jakákoliv investice měla skutečnou a dlouhodobou hodnotu,” upřesňuje Václav Novotný.
V centru oční péče se navíc snaží školit optometristy k tomu, aby uměli i klinickou část tohoto oboru. „Denně jsme jako centrum oslovováni, zda nepřijímáme nové pacienty do kartotéky lékaře, jelikož je očařů u nás v regionu zásadní nedostatek. To bohužel z kapacitních důvodů možné není, proto pracujeme na zlepšování kvality služeb a vyšetření v rámci optometrie, abychom tento nedostatek po vzoru západních zemí dokázali alespoň částečně kompenzovat,” uzavírá Michal Matuška.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.