Počasí dnes-0,2 °C, zítra-0,5 °C
Úterý 11. února 2025  |  Svátek má Božena
Bez reklam

Účastníci dálkového pochodu uctí památku obětí holokaustu

Poslední víkend v dubnu se uskuteční už 12. ročník vojenského pochodu Military Death March. Cílem celého projektu je připomenou a uctít památku obětí druhé světové války. Účastníci, kteří se do projektu přihlásí, navíc podpoří řadu charitativních projektů.

„Tímto pochodem chceme připomenout a uctít památku obětí pochodu smrti, který vyšel v lednu 1945 z koncentračního tábora Grünberg a skončil v květnu ve Volarech na Šumavě. Právě na hřbitově ve Volarech je pochováno 95 žen a dívek, jež pochod nepřežily,“ vysvětlil hlavní organizátor praporčík Jaroslav Nábělek z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, proč pochod vznikl. „Trasy pochodu jsou záměrně volené tak, aby si každý prošel alespoň část cesty, kterou tyto ženy musely ujít, a zastaví se v místech, kde bohužel i umíraly,“ připomněl hrůznou událost z konce války. 
 
Účastníci pochodu si mohou vybrat z několika tras – od krátké, symbolicky věnované památce obětí, až po náročné výšlapy vedoucí přes nejvyšší vrcholy Šumavy. Nejdelší trasa měří 117 kilometrů.  

Čtvrt milionu korun na památku obětí holokaustu  

Od prvního ročníku pochodu se organizátoři snaží nejen připomínat události z druhé světové války, ale i zcela konkrétně pomáhat. Pravidelně tak část výtěžku pochodu věnují na obnovu hřbitova ve Volarech. Společně s obecně prospěšnou společností KreBul se jim podařilo zřídit knihovnu, věnující se tématu druhé světové války. Za jedenáct ročníků pochodu se vybralo celkem 240 tisíc korun na projekty, jejímž cílem je uctít památku obětí holokaustu. 

„Postupem času se začaly objevovat další prospěšné projekty, které jsme chtěli podpořit,“ uvedl praporčík Nábělek. Od roku 2019 je tak část výtěžku pravidelně darována i Vojenskému fondu solidarity. Celkově účastníci přispěli již 175 tisíci korunami. Finanční příspěvky byly věnovány i Nadaci policistů a hasičů, několika sborům dobrovolných hasičů a pomoci se dočkalo i několik rodin s nemocnými dětmi. 

Na pochod se sjíždějí i lidé ze zahraničí 

Dálkový pochod Military Death March si za dobu své existence získal velkou oblibu. „V roce 2014 jsme začínali se 150 účastníky, dnes se pochodu běžně účastní více než tisícovka lidí,“ upřesnil praporčík Nábělek. Vloni si akci, probíhající v drsném šumavském prostředí, nenechalo ujít 1 300 nadšenců. „Těší nás, že pochodu se již několikrát zúčastnil i velitel Vzdušných sil Armády České republiky generálmajor Petr Čepelka,“ zmínil praporčík Jaroslav Nábělek. Na pochod se sjíždějí nejen vojáci, policisté a příslušníci dalších bezpečnostních složek, ale i civilisté. Výjimkou nejsou ani účastníci ze Slovenska, Německa, Rakouska či Francie. Strakoničtí vojáci pochod zorganizovali také během svého nasazení na misi v Litvě a Lotyšsku. 

Na akci je vyžadována registrace, která probíhá do 1. března.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jana Samcová

Štítky dálkový pochod, Military Death March, vojenský pochod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Účastníci dálkového pochodu uctí památku obětí holokaustu  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.