Noclehárna v českobudějovickém Domu sv. Pavla pro lidi bez domova přidala dvě lůžka, nyní jich má 22. V současném mrazivém počasí to nestačí. Zájemci ale mohou využívat i jiná místa v domě, v němž tráví noc.
„V současné době tak v rámci krizového režimu tráví přibližně 14 až 20 mužů noc na takzvané teplé židli v zázemí denního centra Domu sv. Pavla. Pokud je vyhlášen krizový stav, nestane se, že by nedostatek peněz byl bariérou pro možnost přenocování," uvedla mluvčí Diecézní charity České Budějovice Veronika Rybáčková. Krizový režim vyhlašují na základě aktuálního počasí vedoucí služby jednotlivých nocleháren. Za přespání zaplatí každý 70 korun. Částku může člověku bez domova darovat každý, a to zakoupením takzvané Budějcké noclenky. Jde o poukaz, který Dům sv. Pavla distribuuje mezi klienty.
Teploty na jihu Čech přes noc a k ránu nyní klesají k minus deseti stupňům i ve ve městech. Podobná předpověď platí také pro středu a čtvrtek.
Některé noclehárny v dalších jihočeských městech se však ani v posledních mrazivých dnech zcela nezaplnily. Stále zůstávají volná lůžka pro případné další zájemce. Pokud by se kapacita i v dalších městech naplnila, uvolní noclehárny jiné prostory, aby tam lidé bez domova mohli noc přečkat. „Všechny naše noclehárny fungují v současných mrazivých dnech v krizovém režimu. To znamená, že pokud by byla vyčerpaná jejich lůžková kapacita, poskytnou i tak příchozím možnost přečkat noc v teple. Svůj prostor poskytnou například i člověku, který by neměl na zaplacení noclehu a podobně," uvedla Rybáčková.
Například v jindřichohradecké Noclehárně sv. Antonína, kterou také obsluhuje Charita českobudějovické diecéze, je z 11 lůžek obsazena tak polovina. V Táboře mohou lidé bez domova využít 12 lůžek pro muže a čtyři pro ženy. Nyní bývá obsazeno přibližně 80 procent z nich.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.