Počasí dnes-1,2 °C, zítra2 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Jihočeská policie loni řešila 920 případů kyberkriminality, meziročně méně

Autoři | Foto Anh Tuan Tram

Jihočeská policie loni řešila 920 případů kybernetické kriminality. Je to nepatrně méně než v roce 2023, kdy policisté evidovali 1083 případů, nejvíce za poslední roky. Zastavil se tak nárůst počtu případů z předchozích let. Jde o trestnou činnost, kdy útočník prostřednictvím internetu nebo chytrých telefonů získá od lidí peníze na základě smyšlené legendy. V posledních letech jejich počet stoupá, ještě v roce 2016 bylo takových případů 261.

„V současné době nám kyberkriminalita klesá. Některé legendy, pod kterými pachatelé vylákají z lidí peníze, mizí, ale objevují se nové a nové příběhy," uvedl náměstek jihočeského policejního ředitele Stanislav Popel. V posledních týdnech například někteří starší lidé obdrželi přes komunikační kanál Whatsapp zprávu, v níž se představí jejich dítě s tím, že má nový telefon a aby se jim na něj rodiče ozvali. Prostřednictvím toho se pak podvodníci například dostanou na účet v bance. „Věkové rozpětí u poškozených kyberenetickou kriminalitou je široké. Jedná se o kategorii v rozmezí od 30 do 80 let," uvedl Popel.

Počet případů kybernetické kriminality podle Matzenra nepředstavuje v porovnání s jinými trestnými činy nijak závratné číslo. Ovšem liší se tím, že škoda bývá většinou vysoká. „Pokud se podaří pachateli k oběti touto cestou dostat, vyláká z ní desítky až stovky tisíc korun," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.

Jiný bývá i postup při vyšetřování případů. Nejprve se kriminalisté snaží co nejrychleji oslovit banku, zda by nemohla případně odeslané transakce zastavit nebo vrátit. „Až potom následují klasické postupy. Ale je fakt, že lidé dneska dokážou pouze během desítek minut ze svých účtů odeslat statisíce korun. Musíme uznat, že i banky se snaží, a pokud zaregistrují nějakou vyšší platbu nad rámec uložených platebních příkazů, banky klienty kontaktují a zeptají se, zda neobvyklou transakci skutečně chtějí uskutečnit," uvedl mluvčí.

Nyní kriminalisté například vyšetřují případ, kdy podvodníci vylákali ze tří žen z Prachaticka téměř dva miliony korun. Tvrdili, že jsou pracovníci banky, jejichž IT systém někdo napadl a že ženy musí přeposlat peníze na jiný účet. Ženy tak skutečně učinily a peníze poslaly na účty, které však patřily podvodníkům.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky kriminalita, internet, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihočeská policie loni řešila 920 případů kyberkriminality, meziročně méně  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.