Na Jihočeské univerzitě rezonuje téma izraelsko-palestinského konfliktu

, aktualizováno 12. března 2025, 11:43

Autoři | Foto Jihočeská univerzita

Studenti Filozofické fakulty v Českých Budějovicích se ohradili proti docentu Ivo Cermanovi, působícímu na Historickém ústavu. Ten je jedním ze sedmi autorů petice, která nařkla část akademické obce z antisemitismu.

Původní článek publikovaný 10. března vyšel předčasně, neprošel klasickým schvalovacím procesem, nebyl dostatečně vyzdrojován a mohl obsahovat nepřesné formulace vedoucí k nejasnému vyznění článku. Článek proto publikujeme v přepracované a aktualizované podobě. Všem zúčastněným stranám se jménem celé redakce Budějcké Drbny omlouváme. Jmenovitě patří omluva Ivo Cermanovi, Jakubovi Kahounovi, Věře Kaplické Yakimové a Marii Račákové.

Stále probíhající izraelsko-palestinský konflikt rezonuje i v českém prostoru. Stává se tématem nejen v politice, ale i na univerzitách. Výjimkou není ani ta jihočeská, kde se někteří studenti Filozofické fakulty otevřeně ohradili proti aktivitám docenta Ivo Cermana.

Cerman je jedním ze sedmi autorů petice Proti akademickému antisemitismu. Petice přímo reaguje na aktivity Iniciativy za kritickou akademii (IZKA) a vyskytují se v ní slova a slovní spojení jako antisemitismus, antisionismus či nenávist proti Státu Izrael.

„V prohlášení Iniciativy za kritickou akademii se sice vyskytují hezké řeči o touze po diskuzi, ale je to bohužel všechno lež a o tom, že nejsou ani pro jednu, ani pro druhou stranu. Navazují na pokryteckou rétoriku komunistického antisionismu, který také předstíral, že jeho antiizraelská propaganda je jen zdravou kritikou,“ vysvětlil pro redakci Drbny své stanovisko Ivo Cerman.

Právě užívání těchto explicitních výrazů a útočné vyznění petice pobouřilo část akademické obce, která se rozhodla proti jejímu obsahu ohradit. Jako první se od znění petice distancovaly akademické senáty dvou fakult Univerzity Karlovy a na konci letošního února vydal negativní prohlášení i akademický senát Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Konal tak na základě nechtěné spojitosti petice s fakultou.

„Usnesení nebylo unáhleným rozhodnutím, ale výsledkem delší debaty v rámci senátu. Poprvé jsem členstvo senátu informovala o vzniku Petice proti akademickému antisemitismu namířené proti IZKA už v prosinci, na našem ustavujícím zasedání. Následně jsem členstvu rozeslala oba texty k prostudování a utvoření si vlastního názoru. Na následujícím zasedání jsme pokračovali v diskuzi o nutnosti a podobě vyjádření. Mezitím byla přijata usnesení AS FF UK a AS FHS UK, což nás rovněž vedlo k potřebě oficiálně se distancovat od petice, která je s naší fakultou spojována. Naše usnesení se zaměřilo na rétoriku petice, a to z jasného důvodu – jsme odborníci a odbornice na jazyk a analýzu diskurzů, ať z perspektivy lingvistiky, literatury či uměnověd. Usnesení bylo přijato naprostou většinou přítomných senátorů a senátorek, jen jeden hlas se zdržel,“ uvedla k současnému názorovému sporu předsedkyně Akademického senátu Vera Kaplická Yakimová.

Proti petici veřejně vystoupili i někteří studenti univerzity. Nejhlasitějším projevem tohoto nesouhlasu je text Vyjádření proti obvinění z antisemitismu od Marie Račákové a Jakuba Kahouna, uveřejněný 2. března na portálu Deník Referendum. „Studenti Jihočeské univerzity vydali prohlášení, v němž odmítají chování člena své obce, historika Ivo Cermana. Ten totiž označuje jakoukoli kritiku Izraele ze strany akademiků za antisemitismus. Cerman podle autorů jen usiluje o konflikt,“ stojí v úvodní části textu.

„Text jsme napsali, abychom studentky a studenty Jihočeské univerzity (ale i veřejnost) obeznámili s aktivitami doc. Cermana. Je ostatně na každém, jaký si na to utvoří názor, ale my, autorstvo Vyjádření proti obvinění z antisemitismu, odmítáme útočnou agendu Cermanovy petice,“ sdělili redakci své pohnutky pro napsání článku Račáková s Kahounem.

Dále doplnili, že dle nich není v pořádku neoprávněně obviňovat různé subjekty z antisemitismu a prosazovat narativ, že se na českých univerzitách rozmáhá nebezpečná protiizraelská konspirace.

„Naše petice neměla za cíl nikoho obviňovat z antisemitismu, ale udržet na univerzitách otevřené dveře v situaci, kdy prožívaly silný nápor jednostranné propalestinské propagandy. Smyšlenou událost šíří paní Račáková ze studentské kurie Akademického senátu FF JU, která se chce na tragických událostech izraelské války opožděně mediálně zviditelnit,“ uvedl pro Drbnu Cerman, který zmíněná nařčení zcela odmítá. 

Pod peticí Proti akademickému antisemitismu, která má k dnešnímu dni 1632 podpisů,  je mezi sedmi jejími tvůrci podepsán i další akademik spojený s Jihočeskou univerzitou. Je jím profesor Libor Grubhoffer, který byl v letech 2012 až 2016 rektorem Jihočeské univerzity a od roku 2017 působí na pozici ředitele Biologického centra Akademie věd České republiky.

Tento střet názorů není prvním případem, kdy Jihočeská univerzita čelí vnitřnímu konfliktu s geopolitickou tématikou. Docent tamní zoologické katedry Martin Konvička byl v minulosti trestně stíhán za své islamofobní výroky a univerzita se v roce 2019 usnesla, že Konvička poškozuje její dobré jméno.

IZKA je iniciativa, kterou podle informací na jejich stránkách založili akademičky a akademici, zaměstnanci a zaměstnankyně veřejných vysokých škol a dalších vzdělávacích a výzkumných institucí v České republice. Podle svých slov si iniciativa zakládá na hájení lidských práv a dalších univerzálních hodnot. Za cíl si pak klade, aby se akademická sféra vyjadřovala k aktuálním otázkám zásadní společenské důležitosti a zaujímala k nim hodnotová stanoviska. V současné době je pod iniciativou podepsáno přibližně 420 lidí z akademického prostředí i veřejnosti.

Petice Proti akademickému antisemitismu, která vznikla v reakci na IZKA, naopak zakladatele a podporovatele iniciativy označuje za antisemitské aktivisty a snaží se poukázat na jejich aktivity, které podle autorů petice vedou k legitimizaci nenávisti proti Státu Izrael a zpochybňují hodnotu pravdy, lidských práv a základních principů demokracie.

Hodnocení článku je 44 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky univerzita, petice, antisemintismus

Komentáře

Katerina Prazakova

Předchozí článek musel být hrozný, už jeho název prostě lynčoval docenta Cermana. I tento článek je zavádějící. Poskytuje prostor především těm, kteří docenta Cermana a petici kritizují. Neponechává žádný prostor mnohem početnější skupině vědců a studentů, kteří s touto peticí souhlasí, nevidí v jejích formulacích nic útočného a prostě si nepřejí narůstání protižidovských nálad v českém školství (jako bychom neviděli, jak to v tomto ohledu vypadá v Německu a Francii).

Čtvrtek, 13. března 2025, 11:35Odpovědět

Jakub Kahoun

Název předchozího článku tvrdil, že doc. Cerman nařknul studenty JU z antisemitismu, což se opravdu nestalo a oproti čemuž jsme se ohrazovali redakci. Myslím si, že v tomto článku má doc. Cerman, jako zástupce vědců a studentů souhlasících s peticí "Proti akademickému antisemitismu," dost prostoru na vyjádření, minimáně je to srovnatelné s dalšími stranami. Jeho vyjádření mají navíc dominantní pozici, protože celý článek rámují. Ohledně početnosti skupiny studentů a vědců podporující petici zveřejněnou doc. Cermanem bych chtěl upozornit, že o tom nejsou fakta. Tato petice je mířena více na veřejnost, takže pouhé porovnání počtu podpisů s prohlášením Iniciativy za kritickou akademii, kde jsou podpisy zejména akademických pracovníků, nestačí. Nakonec bych se rád ohradil k používání slova protižidovský. Kritika institucí státu, který používá armádu proti civilnímu obyvatelstvu nemá s etnicitou ani náboženstvím nic společného.

Pondělí, 17. března 2025, 11:27Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.