Třeboňské lázně chtějí letos postavit byty pro zaměstnance za 55 milionů korun

Autoři | Foto pixabay.com / ilustrační foto

Třeboňské lázně zahájí lázeňskou sezonu 31. května kulturním programem a svěcením slatiny. Letos investují do rozvoje služeb a provozu desítky milionů korun, chtějí také postavit byty pro zaměstnance. Lázně Hotel Vráž na Písecku v letošní sezoně investovaly do obnovy technologií a přilehlého parku.

Slatinné lázně Třeboň, které se skládají ze dvou areálů, lázní Aurora a Bertiných lázní, chtějí letos postavit 11 služebních bytů o velikosti 1+kk. „Máme zaměstnance z celého regionu, kteří sice můžou sehnat ubytování v Třeboni, ale je to pro ně drahé. Máme studii, v současnosti se zpracovává projekt, odhad nákladů je 55 milionů Kč. A pokud by byly volné, může se tam ubytovat klient," řekl starosta Třeboně Jan Váňa (ODS), který je i jedním z jednatelů lázní. Byty vzniknou v nástavbě jednoho z objektů v areálu Aurora.

Základní léčebné procedury v Třeboni kombinují slatinné koupele a zábaly s ručními masážemi. Letos chtějí za 45 milionů korun rozšířit tyto služby o šest pracovišť. Lázně poskytují různé procedury při léčení pohybových potíží. Loni otevřely ambulantní lymfologii pro léčbu otoků končetin nebo lymfatického systému.

Letos by třeboňské lázně také chtěly umístit další fotovoltaické panely na střechy objektů, investice je 17 milionů korun, získaly na to dotaci skoro devět milionů korun.

Třeboňské lázně meziročně zvýšily ceny služeb o dvě až tři procenta. Dvě třetiny všech klientů jsou samoplátci, třetinu tvoří lidé, kterým pobyt hradí pojišťovna. „Ale na počet strávených dnů je to obráceně. Samoplátci pobývají jen několik dní až týden, ale pojištěnci třeba čtyři týdny," řekl Váňa. Nejvyšší obsazenost, 95 procent, bývá od dubna do září, v ostatních měsících je to od 80 do 90 procent.

Lázně Hotel Vráž mívají hned po Novém roce technologickou pauzu, letos jsou v provozu od 13. ledna. Pro ně je hlavní sezona od května do října. Jejich klienti se také dělí na samoplátce a pojištěnce, kteří tvoří tři čtvrtiny, řekl ředitel Zdeněk Kříž. Lázně se zaměřují mimo jiné na pooperační péči pro pohybový aparát a nervový systém, jezdí tam lidé s roztroušenou sklerózou. „Loni jsme získali akreditaci pro léčbu osob po onkologických operacích," řekl Kříž. Také spolupracují s píseckou nemocnicí, která k nim může pacienta přeložit, protože mají několik pokojů vybavených pro pooperační péči s následnou rehabilitací. Ceny služeb nezvyšovali.

Do obměny technologií a zařízení v lázních letos investovali zhruba 2,5 milionu korun. Přilehlý park má rozlohu 12 hektarů. „Letos jsem investovali do nové zahradní techniky přes 600 tisíc korun, obměnili chodníky a dokončili velký projekt obměny stromů za devět milionů korun," řekl Kříž. Více než tři čtvrtě nákladů pokryla evropská dotace. Vykáceli 43 stromů, které byly ve špatném stavu a mohly ohrozit klienty. Na jejich místa a jinde vysadili 70 nových. Lázně navracejí park do původní podoby z počátku 20. století, dodal Kříž.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky lázně, stavby, Jihočeský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.