Debata s občany přinesla ostrá slova i přísliby změn

Ve čtvrtek se konala první debata města s přibližně třiceti občany, kteří řešili správu a údržbu centra města a přilehlých oblastí. Probíraly se popelnice, městská zeleň i havrani. Jak debata probíhala a jaká témata nejvíce pálí budějovické občany?

Od osmnácté hodiny čekaly v tělocvičně ZŠ Dukelská zhruba tři desítky občanů, aby si se zástupci města a městské policie vyříkali své nejpalčivější problémy. Přítomen byl i zástupce firmy, která pečuje o veřejnou zeleň ve městě, nebo firmy FCC, která zajišťuje svoz odpadu.

Za město se dostavili náměstci primátorky pro investiční výstavbu Petr Maroš (ODS), pro správu veřejných statků Michal Šebek (ODS) nebo náměstek primátorky pro koncepci dopravy a územní plány Lubomír Bureš (ODS). Debata se týkala vnitřního města a Staroměstského, Pražského i Vídeňského předměstí, součástí plánu byly i Nemanice a Kněžské Dvory.

Tělocvična ZŠ Dukelské, kde se konala debata.

Průběh večera i debaty měla na starost moderátorka, která schůzku v tělocvičně otevřela tím, že by byla ráda, aby debata probíhala konstruktivně bez hádek nebo házení rajčat. Zástupce města prý často trápí provozní slepota, a občané by jim tak mohli přiblížit své největší trable a upozornit na přehlížené problémy.

Zástupci města večer začali s prezentacemi, ve kterých občanům představovali jednotlivé odbory i témata, na něž se má debata zaměřovat. Když však ještě v 18:50 probíhala teprve druhá prezentace v podání vedoucího odboru veřejných statků Tomáše Kubeše, začalo se z laviček ozývat: „To jsme sem nemuseli chodit na tohle“.

Poposedávajících občanů si všiml Michal Šebek, který místo dalších prezentací rovnou inicioval debatu. Nejžhavějším tématem se stal úklid – přeplněné odpadkové koše, popelnice, které překáží na chodnících i nedostatečně čištěné ulice. Občané požadují po městě především větší kontrolu zaměstnanců, nelíbí se jim, když je práce odbytá.

Debatující občané.

Zaklízení popelnic na svůj pozemek není podle starších občanů vždycky možné, ale chodníky by se mohly uvolnit lepším umisťováním dočasných dopravních značení. Navíc není důvod, proč by po skončení akcí nebo oprav neměly z ulic hned zmizet.

Město přislíbilo větší dohled na firmy, které značení zajišťují. Také začne lépe kontrolovat firmu zajišťující svoz odpadu tak, aby nenechávala popelnice uprostřed chodníků nebo mezi auty. Pán z řad občanů to v tichosti komentoval se slovy „to jsou akorát kecy tohle.“

V případě veřejné zeleně se názory občanů rozcházely. Někteří oceňovali stále zelenější ulice, jiným vadila výsadba stromů, u kterých město nedomýšlí, jak budou vypadat za desítky let. Vysoké stromy totiž často ubírají světlo, ale naopak ochlazují město. Náměstek primátorky Lubomír Bureš bránil město s tím, že si stromy občané mnohdy zasadí sami a nepřemýšlí, co z toho vyroste.

Mezi další problémy, které občané řešili, patřili lidé bez domova, časté sekání trávníků, Dům umění i neustálé zastavování volné plochy. Náměstek primátorky Lubomír Bureš k rozšiřující se zástavbě poznamenal: „Vy už v jednom třináctipatráku bydlíte a jiný se vám nelíbí.“

Problém s havrany rozhněval občany

Háječek i Pražské předměstí jsou dlouhodobým domovem velkého množství havranů. Tito ptáci svým hlukem ruší občany, ale jsou chráněni a město s nimi tudíž nemůže moc dělat. Jediné řešení, které město podle náměstka primátorky Michala Šebka aplikuje, je prořezávání stromů mimo dobu jejich hnízdění.

Havrani se na Pražské předměstí podle debatující občanky Jany Kočerové nastěhovali až po likvidaci stromů kolem Dobrovodského potoka a nikdy předtím tam nebyli. Toto tvrzení rozohnilo náměstka primátorky Lubomíra Bureše, který se smíchem paní odpověděl, že tam bydlí a havrani na Plzeňské ulici byli vždycky. Jana Kočerová však mluvila o jiné ulici než Lubomír Bureš.

Reakce Lubomíra Bureše probudila dosud mlčící občany. Jeden komentoval Burešovu odpověď „to je strašná arogance s prominutím, to byste se mohl paní alespoň omluvit.“ Jiný začal vykřikovat „tohle se mi opravdu nelíbí, vy vypadněte!“ Situaci se snažil uklidnit Michal Šebek i moderátorka debaty a město rovnou přislíbilo prořezávku větví i pečlivější zakrývání košů, ke kterým se havrani rádi slítávají.

„Pravda je, že se pan náměstek nechal vytočit. Trošku mě zaskočil, protože já ho znám jako divadelníka a netušila jsem, že teda jako až takhle asi,“ komentuje pro Drbnu neshodu Jana Kočerová z Pražského sídliště.

Co bude dál?

Až na hádku kvůli havranům probíhala debata poklidnějším způsobem. Náměstek primátorky Michal Šebek si zapisoval všechna důležitá témata, která se řešila. Občané, se kterými mluvila redakce Drbny, hodnotili průběh a nápad konání takových debat kladně.

Užitečná se občanům zdá především aplikace DejTip, do které mohou lidé posílat, fotit, nahrávat své připomínky, kterými se město postupně zabývá.

V dalších týdnech jsou naplánované debaty k jiným městským oblastem, nejbližší proběhne 15. května v KD Vltava pro sídliště Máj, Branišovskou ulici, Zavadilku, Haklovy Dvory, Čtyři Dvory, sídliště Šumava, Litvínovické předměstí, Švábův Hrádek, sídliště Vltava a Vrbenské rybníky i České Vrbné.

Pojďte si to říct s vedením Českých Budějovic – už ve čtvrtek na ZŠ Dukelská

Město přichází s novou rozšiřující formou komunikace s občany a během jara uspořádá pět na sobě nezávislých setkání, na kterých bude s účastníky diskutovat o správě a údržbě. První z nich se uskuteční už tento čtvrtek 24. dubna od 18:00 v tělocvičně...

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky debata, České Budějovice, občané, město, centrum

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.