Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 26. května 2025, 13:00
Startup BoxMaster z jižních Čech si z mezinárodního soutěže v Linci odvezl první místo ve své kategorii. Automatizovaný foodhub pro prodej čerstvých lokálních potravin zaujal porotu svým udržitelným konceptem i obchodním potenciálem. Podpora od Jihočeského vědeckotechnického parku ukazuje, že v regionu vznikají nápady, které mají šanci prorazit i za hranicemi.
Jihočeský startup BoxMaster potvrdil, že i z regionu může vzejít projekt s mezinárodním přesahem. Ve finále soutěže Crossborder Idea & Startup Contest 2025, které se konalo v rakouském Linci, zvítězil v kategorii Startup.
BoxMaster je automatizovaný výdejní systém pro prodej čerstvých potravin od lokálních farmářů. Inovativní „foodhub“ umožňuje spojit regionální dodavatele s koncovými zákazníky prostřednictvím chytrého boxu s jednoduchým online rozhraním. Odborná porota ocenila především praktické využití, udržitelnost konceptu a potenciál škálovatelnosti.
„Naším cílem je zjednodušit cestu kvalitních lokálních potravin k lidem, a to způsobem, který je pohodlný, bezkontaktní a přístupný i mimo běžnou otevírací dobu,“ říká zakladatel Václav Říha. „Výhra v soutěži je pro nás velkým povzbuzením a potvrzením, že jdeme správným směrem,“ dodává Říha.
Soutěž se konala pod záštitou hejtmanů Jihočeského kraje a Horního Rakouska a propojuje startupové prostředí obou regionů. Cílem je nabídnout inovativním projektům podporu, zpětnou vazbu a mezinárodní networking.
„Letošní ročník ukázal, že i lokální nápady mohou mít evropský přesah. Jižní Čechy nejsou jen krásným místem k životu, ale i prostorem, kde se rodí zajímavé podnikatelské příběhy,“ říká Jana Moravcová, projektová manažerka Jihočeského vědeckotechnického parku (JVTP), který soutěž spolupořádal.
Soutěž přilákala hned několik zajímavých projektů z Jihočeského kraje i Horního Rakouska. Jižní Čechy na finále v Linci reprezentovaly hned čtyři týmy: kromě vítězného BoxMasteru také projekty INEF BioP zaměřený na pokročilé biopesticidy, S-VOLBOX pro snadné a levné dobíjení elektromobilů a ReFish s automatizovaným systémem chovu ryb. Soutěž tak potvrdila, že region nabízí pestrou škálu nápadů s potenciálem uspět i za hranicemi.
Jihočeský vědeckotechnický park sehrál v úspěchu startupu důležitou roli. Kromě odborného zázemí a mentoringu pomáhá začínajícím podnikatelům postavit své nápady na pevné základy a propojit je s experty i potenciálními partnery. „Naším cílem je být první místo, kam se lidé obrátí, když mají nápad na podnikání. Právě na to máme připraveno několik programů, které pomáhají rozjet podnikání od úplného začátku,“ říká Lenka Chrobočková, ředitelka JVTP.
Vítězství BoxMasteru v Linci je tak nejen důkazem kvality jejich řešení, ale i příkladem toho, jak může správné zázemí a podpora posunout nápad z regionu na evropskou úroveň.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám