Kraj podpořil výměnu více než 12 tisíc kotlů. Dotace dosáhly 1,47 miliardy

Autoři | Foto Jan Luxík

Jihočeský kraj podpořil od roku 2016 výměnu 12 385 starých kotlů v domácnostech. Na takzvaných kotlíkových dotacích rozdělil 1,47 miliardy korun. Zbývá ještě proplatit necelých 500 žádostí za přibližně 70 milionů korun. Dotační program na výměnu starých kotlů, který měl přispět ke zlepšení ovzduší, začal v roce 2015.

„Vzhledem k vysokému počtu podaných žádostí musel kraj v průběhu času několikrát žádat MŽP o navýšení přidělené částky," řekl mluvčí jihočeského kraje David Hocke. Podmínky nesplnilo jen minimum žádostí. „Většinu neschválených žádostí tvořily duplicitní elektronické žádosti, které nebyly následně dál administrovány, formálně o nich ale muselo být rozhodnuto," dodal.

Výměny kotlů mají podle ministerstva životního prostředí (MŽP) pozitivní dopad na kvalitu ovzduší v celém Česku. Mezi rokem 2023, kdy jsou poslední data, a rokem 2013 klesl objem prachových částic PM2,5 v ovzduší o 50 procent, u vytápění domácností byl pokles 52 procent, u emisí oxidu siřičitého bylo snížení 67 procent.

„Zatímco v roce 2015, kdy se zahájily kotlíkové dotace, byl imisní limit překročen na 20,4 procenta území ČR, v současnosti nedosahuje rozloha ČR s překročeným imisním limitem ani jedno procento území," uvedla mluvčí resortu životního prostředí Veronika Krejčí.

Největší zájem o dotace v Jihočeském kraji nastal v letech 2019 až 2021, kdy bylo podáno téměř 7000 elektronických žádostí včetně duplicitních. V tomto období mohl žádost podat každý, kdo vlastnil nemovitost k bydlení. Od roku 2022 krajský úřad vyřizoval pouze žádosti pro nízkopříjmové domácnosti. „Počet žádostí byl nižší, stále však v řádu tisíců. Paralelně se ale rozběhl program Nová zelená úsporám administrovaný Státním fondem životního prostředí, který byl určen pro žadatele nesplňující kritérium nízkopříjmovosti," dodal Hocke.

Aktuálně kraj dokončuje administraci kotlíkových dotací pro domácnosti s nižšími příjmy. Žadatelé mohou momentálně podat žádost o dotaci na výměnu zastaralého kotle už jen přes program Nová zelená úsporám, který je v gesci Státního fondu životního prostředí.

Měření provádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kromě prachových částic a různých látek zjišťuje v emisích přítomnost rakovinotvorného benzo[a]pyrenu, který vzniká při spalování organických látek. Jeho roční koncentrace klesla během měření od roku 2013 do roku 2023 o 53 procent.

„K výraznému poklesu v roce 2023 v porovnání s předchozím rokem a s desetiletým průměrem 2013–2022 přispěla realizovaná opatření ke zlepšení kvality ovzduší na všech typech zdrojů, zejména ovšem obnova kotlů v domácnostech a přechod domácností na vytápění alternativními způsoby," uvedl Václav Novák z ČHMÚ. K nižšímu znečištění ovzduší v roce 2023 podle něj pomohly i nadprůměrné teploty a srážky a dobré zimní rozptylové podmínky. "Teplejší zimy spolu s postupným zateplováním domů snižují potřebu vytápění, a dochází tak také ke snižování znečišťování ovzduší z lokálních topenišť," dodal.

Na vybraných měřicích stanicích v Jihočeském kraji v letech 2015 až 2024 v době kotlíkových dotací evidovali pokles průměrných ročních koncentrací benzo[a]pyrenu. V roce 2015 se koncentrace pohybovala mezi 1,6 a 1,8 ng/m3, v roce 2023 a 2024 se ustálil na 0,6 ng/m3, přičemž roční limit je hodnota 1,0.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ovzduší, správa, teplo, peníze, Jihočeský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.