Požáry elektrických koloběžek? Kde je problém?

V posledních letech výrazně stoupnul zájem o elektrokoloběžky. Jejich popularita je patrná na každém kroku. Kupují se do domácností, jsou k dispozici k zapůjčení na ulicích. Novinkou nejsou ale jen pro jejich uživatele, ale také pro hasiče. Elektrokoloběžky znamenají další možnou příčinu vzniku požáru. A jak vůbec k požárům elektrokoloběžek dochází, jak se jim vyvarovat a na co dalšího si dát pozor, vysvětluje plukovník Jaromír Horálek, vedoucí oddělení kontrolní činnosti a zjišťování příčin vzniku požáru HZS Jihočeského kraje.

Na úvod trochu statistiky: v Jihočeském kraji došlo v roce 2024 a 2025 k sedmi požárům elektrických koloběžek, u kterých byla příčinou vzniku požáru technická závada na akumulátoru koloběžky. Při požárech vznikla celková škoda v hodnotě 305 000 Kč.

Je to hodně nebo málo?
Ve vztahu k počtu mimořádných událostí včetně požárů na území Jihočeského kraje můžeme říci, že jsou to zanedbatelná čísla. Pokud si ale jako uživatelé těchto zařízení, které nám zpříjemňují život při cestování z bodu A do bodu B, představíme, že k požáru dojde v naší domácnosti nebo garáži, tak je to jistě podstatné možné ohrožení našeho života, zdraví a majetku. A pokud by takový požár vznikl například navíc v bytovém domě, je možnost ohrožení života a zdraví v řádech desítek lidí.

Co je příčinami vzniku požárů těchto zařízení?
Většinou jde o technickou závadu, která spočívá ve zkratu na článku akumulátoru, kdy se ve našich čtyřech případech požár rozšířil mimo koloběžku. K požárům došlo ve třech případech při nabíjení a ve zbylých případech při provozu nebo odstavení koloběžky.

Kde se taková příčina požáru vezme? Můžete nám tuto informaci ještě rozvést?
Požáry akumulačních zdrojů energie vznikají souměrně s přibývajícím množstvím technologií, které je využívají a zvyšující se potřebou člověka je užívat. Dříve ojedinělé případy, jako například požár mluvící panenky v roce 2013 v bytě panelového domu, uvnitř které se vznítila poškozená lithiová tužková baterie, jsou dnes nahrazeny mnohem častějšími požáry elektrických koloběžek, kol, mobilních telefonů, akumulačního nářadí i automobilů. U většiny těchto šetřených požárů je následně vyšetřovateli zjištěno, že vzniku požáru předcházelo mechanické poškození nebo nedodržení návodu k obsluze. V ostatních případech se na vzniku, nejčastěji vnitřního zkratu Li-ion článku akumulátoru, podílí stáří zařízení, případně výrobní vada. Při takto vzniklém zkratu dochází k přehřátí a explozivnímu roztrhnutí článku, které je doprovázeno plamenným zášlehem do prostoru. Uvolněná tepelná energie je pak schopna zapálit okolní články a hořlavé materiály uložené v okolí hořícího zařízení.

Pokud začne koloběžka či jiné podobné zařízení hořet – co mám jako „nehasič“ udělat?
V případě požárů elektrokoloběžek a elektrokol představuje hořící baterie komplikaci a riziko opětovného rozhořívání i po prvotním uhašení. Baterii je proto většinou třeba vložit do nádoby s vodou, a to i na několik desítek hodin.

U menších dopravních prostředků na elektropohon, stejně jako u bateriových automobilů, představuje největší riziko jejich nabíjení. Po dobu nabíjení je proto nikdy nenechávejte bez dozoru a nenabíjejte je přes noc. Tyto požáry postupují velmi rychle a jsou velice nebezpečné. Při sebemenším náznaku, že z baterie unikají nějaké zplodiny hoření, je třeba jednat.

Pokud je to možné a bezpečné, odpojte nabíječku ze zásuvky a dopravní prostředek vyneste někam ven z domu. Použít můžete hasicí přístroj.

Požár lithiové baterie je ale velice nebezpečný a postupuje rychle s vysokou intenzitou hoření a vývinu tepla, během několika sekund může místnost zakouřit toxickými zplodinami tak, že dojde ke ztrátě orientace. Je proto na místě dobře zvážit situaci a možná rizika a v případě, kdy není jisté, že se požár podaří zvládnout, se raději rychle evakuovat do bezpečí. V každém případě zavolejte hasiče.

Je reálná možnost takovým požárům předcházet?
Elektrokoloběžky a elektrokola musejí mnohdy přestát různé výkyvy počasí a také hrubé zacházení spojené s běžným provozem. Trpí tak i jejich baterie; je proto na místě zařízení minimálně jednou ročně nechat důkladně prohlédnout v autorizovaném servisu, pravidelně kontrolovat, jestli baterie nebo nabíječka nevykazuje známky poškození nebo se nepřehřívá a používat certifikované a kompatibilní nabíjecí zařízení.

Základní poučky pro použití zní:
  • Každé zařízení používejte v souladu s návodem výrobce.
  • Při nabíjení se zamyslete nad místem, kde jej chcete provádět.
  • Nabíjení provádějte pouze pod dohledem.
  • Mějte na paměti, že pokud dojde k požáru koloběžky, kterou nabíjíte u východu z bytu, tak při následném požáru tento byt nebudete moci opustit.
  • Zařízení používejte tak, aby nedošlo k mechanickému poškození baterie. Pokud přeci jen dojde k jejímu porušení či poškození, již ji nepoužívejte.

Kam elektrokoloběžku či obdobné zařízení bezpečně uložit?
Ke vzniku požárů zařízení vybaveného lithium-iontovými bateriemi může dojít neočekávaně, proto je vhodné případným následkům požáru předcházet odstavováním předmětných zařízení v prostoru, kde by byly životy, zdraví a majetek ohroženy co nejméně. Předejít nepříjemným událostem lze také prováděním servisních prohlídek zařízení, obzvláště po zjištění poruchových stavů.

V současné době není právním předpisem umístění těchto zařízení přesně upraveno. Zpravidla bývá vymezeno, kde elektrokolo či elektrokoloběžku možné umisťovat není. Nejvhodnějším místem tedy k uložení elektrokoloběžky nebo elektrokola v bytovém domě by mohla být kolárna nebo jiná místnost tvořící samostatný požární úsek. Tento prostor by měl být podle příslušné schválené projektové dokumentace - požárně bezpečnostního řešení – k tomuto účelu navržen, zejména s ohledem na požární zatížení daného prostoru a k tomu odpovídají požadavky na okolní konstrukce apod. Případný požár by se pak neměl do dalších částí domu rozšířit. K tomuto také pomůže vybavení prostoru hlásičem požáru, příp. přenosným hasicím přístrojem pro vlastní prvotní zásah při zjištěném požáru.

Nevhodné prostory k umístění těchto zařízení jsou například společné sklepní prostory, únikové cesty atd. Pokud máte koloběžku doma, umístěte ji tak, aby při požáru nebyla ohrožena včasná evakuace osob z bytu zasaženého případným požárem. V bytových domech je možné konkrétní podmínky upravit v domovním řádu.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky elektrokoloběžky, požár, Jihočeský kraj, zdraví

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.