Horka zvyšují spotřebu vody. Ve vodárenské soustavě jí je ale dost

Tropické teploty zvyšují spotřebu vodu, a tedy i její výrobu. V Úpravně vody Plav, největší v Jihočeském kraji, o 100 až 200 litrů za vteřinu. „Lidé si napouštějí bazény, hodně se kropí a zalévají zahrádky. Na rozdíl od jiných regionů ale obce, které zásobujeme, nemusejí vyhlašovat zákazy. Ve vodárenské soustavě máme vody dost a její kapacita ani pak není zcela využita,“ říká František Rytíř, provozní náměstek ředitele Jihočeského vodárenského svazu (JVS), kterému plavská úpravna i jihočeská vodárenská soustava patří.

Běžná prázdninová produkce dosahuje 500 litrů pitné vody za vteřinu. A je nižší než třeba v zimě. Je znát, že se lidé z měst stěhují na chaty a chalupy, odjíždějí na dovolené, že jsou uzavřeny školy. Horka ji však zvyšují na 600 až 700 litrů. „To trvá vždy do prvního vydatného deště,“ poznamenává František Rytíř. 

Aktuální spotřebu v rozhodujících vodojemech sledují po celém kraji dálkově dispečeři a podle odběrů se zvyšuje i přítok surové vody. Množství vyráběné vody pak určuje i dávky chemikálií nutné k její úpravě. Přímo v plavské úpravně jsou akumulační nádrže o objemu až 21 tisíc m3 vody, která pak odsud teče do padesáti vodojemů soustavy. Ta měří přes 530 kilometrů a je na ni napojeno více než 150 obcí a měst se zhruba 370 tisíci obyvateli. To je přes polovinu populace jižních Čech.

„Právě podobné situace, ať již v podobě sucha, nebo naopak záplav, ukazují, jak je soustava pro vodohospodářskou stabilitu kraje významná a zcela nenahraditelná,“ dodává Antonín Princ, ředitel JVS. Letošní sucho je v Česku, podle meteorologů nejhorší od roku 2003, neboť zasáhlo už i podzemní vody. Bouřky, které se přiženou do Česka s novým oteplením, podle meteorologů deficit vláhy nevyřeší.

Svaz nyní v Úpravně vody Plav dokončuje třetí stupeň čistění za zhruba 324 milionů korun. Plných 196 milionů nákladné investice pokryjí dotace z Fondu soudržnosti EU a Státního fondu životního prostředí ČR. Nový technologický stupeň složený ze systému filtrů s aktivním uhlím (GAU) naváže na dva dosavadní tvořené čiřením síranem železitým a filtrací na pískových filtrech. Po jeho podzimním zprovoznění bude možné upravovat vodu i při zhoršení surové vody v římovské nádrži, na níž je úpravna napojena.

„Jde o naplnění dlouhodobého projektu, o němž se poprvé mluvilo už někdy před třinácti lety po prognóze Mikrobiologického ústavu ČSAV, předpokládající stálé mírné zhoršování surové vody v přehradě Římov. Nedařilo se nám na něj ale získat dotace. Po jeho dokončení odolnost soustavy ještě zroste, protože si úpravna poradí i s nečistotami, které se v povrchové vodě objevují při extrémním suchu, nebo při extrémních srážkách,“ uvedl Antonín Princ.

Napsal Zdeněk Zuntych
Foto: Wikimedia

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Jihočeský kraj, Jihočeský vodárenský svaz, Plav, Antonín Princ, Česko, hnutí Wikimedia, Státní fond životního prostředí

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.