pondělí 18. listopadu 2019 Romana

U Malše se bude opět diskutovat o protipovodňových opatřeních

Léto uteklo jako voda a iniciativa Zachraňme Malák má opět práci. Město si dalo za úkol během července a srpna vysvětlit všem obyvatelům detaily ohledně chystaných protipovodňových opatřeních a dnes, tedy v úterý 15. září, dojde v 17:15 u Maláku k takzvanému druhému setkání.

Tomu předcházelo červnové setkání, při kterém nejen obyvatelé přilehlé oblasti Maláku vyslovili svůj hlasitý nesouhlas s chystanými opatřeními. Ty jsou podle nich v současné podobě nedostatečné a s ohledem na zásah, tedy kácení stromů, hloubení koryta a stavbu protipovodňové zídky, velké vodě jako v roce 2002 nezabrání.

ČTĚTE TAKÉ: Město chystá protipovodňová opatření na Malši, mezi lidmi se však nesetkává s pochopením

„Vše máme připravené, odsouhlasené a máme i slíbené peníze, takže se nyní jedná spíše o takový čas na vysvětlenou s tím, že by se o tomto bodu mělo zastupitelstvo bavit po prázdninách,“ sdělila v červnu Budějcké Drbně mluvčí města Jitka Welzlová. Město se skutečně touto otázkou na své poslední radě zabývalo.

Zástupci města se během léta sešli se zástupci občanů, členy územní komise a přípravy stavby zatím běží jak mají. Město předpokládá, že Povodí Vltavy zahájí kroky ke stavbě ještě letos. Stavební povolení je platné do května roku 2016 a do té doby se musí se stavbou začít.

ČTĚTE TAKÉ: Město chce během léta občanům vysvětlit problém protipovodňových opatření na Malši

Výsledek setkání komentoval náměstek primátora Petr Holický. „Rozpor mezi názorem města a názory občanů stále trvá. Jde o to, že se někteří občané cítí špatně informováni ohledně vývoje protipovodňových opatření, která zde 16 let probíhají, a že bychom měli jako město občany víc informovat. V prvních měsících jsme vyvěsili informace na web města, občané měli lhůtu na podání alternativních nápadů a žádné nové nápady nezazněly. Spíš to byly výtky procesního charakteru.“

Město hodlá na podzim hromadně seznámit občany za účasti projektantů a dalších zúčastněných s detaily projektu a ukázat jim technické řešení a návrhy druhé a třetí etapy protipovodňových opatření.

„Stavba byla od svého začátku pod drobnohledem jejích odpůrců, a tak musela projít dlouhou cestou lemovanou odbornými posudky, diskuzemi, výpočty, průběh stavebního řízení byl dokonce podroben přezkumu Nejvyšším správním soudem až projekt dostal souhlas v rámci řízení EIA.  Argumenty protestujících byly postupně vyvraceny a jejich připomínky zohledněny. I z toho je patrné, že rozhodně nejde o nějaké momentální emočně subjektivní rozhodnutí úzké zájmové skupiny. O ochraně města proti povodni rozhodlo zastupitelstvo,“ doplnil Holický.

Autoři

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.