V březnu 2015 uplyne 750 let od založení královského města České Budějovice. Počin iniciovaný Přemyslem Otakarem II. si zaslouží důstojnou připomínku, kterou současné vedení magistrátu plánuje rozložit na celý rok. Minulý týden proto radnice vyhlásila soutěž o nejlepší koncept oslav.
Možnost navrhnout, jak budou oslavy významného jubilea vypadat, má od minulého pátku úplně každý. „Nestanovili jsme konkrétní kritéria. Záleží na každém autorovi, s jakým invenčním nápadem nebo vizí přijde. Oslava bude unikátní tím, že ji plánujeme na celý rok. To zatím nikde nebylo,“ řekl primátor Juraj Thoma a dodal, že návrhy je možné odevzdávat v jeho kanceláři do 7. února 2014.
O došlých konceptech bude jednat Rada města o týden později na svém zasedání. Autor vítězného návrhu, který vedení radnice nejvíce osloví, se může těšit na odměnu ve výši 30 tisíc korun s bude se podílet i na organizaci. „Předpokládáme, že z této nabídky vybereme definitivní podobu městských oslav,“ dodal Thoma.
V jubilejním roce 2015 budou České Budějovice rovněž používat speciální logo a logotyp, které vzejdou z veřejné kombinované soutěže. Její přesné znění bude známo koncem ledna. „Město osloví pět uchazečů, od kterých by rádo vidělo jejich návrhy. Soutěž ale zároveň bude otevřena komukoliv. Předpokládáme, že logo bude vybráno v květnu letošního roku,“ řekl budějcký primátor.
Vedení magistrátu považuje tuto soutěž za dobrou příležitost i prestiž pro každého místního autora, designéra, architekta či výtvarníka, jehož návrh by v případě úspěchu symbolizoval město na všech tiskovinách a propagačních materiálech. Vítěz znovu obdrží třicetitisícovou finanční hotovost. Celkově plánuje město na oslavy uvolnit řádově několik milionů korun.
Na minulém zasedání Rady města byla schválena i třetí soutěž související s oslavami založení města. Tentokrát se jednalo o návrh příležitostních medailí, které by se po vyhotovení mohly dostat i do volného prodeje nebo aukce. „Výtěžek by putoval na nějakou bohulibou činnost,“ nastínil Thoma.
Medaile budou s ohledem na historii mincovnictví v Budějcích stříbrné. „Tradičně se tu zpracovávalo a mincovalo stříbro, které bylo těženo v nedalekých dolech u Rudolfova. Mincovna v Českých Budějovicích fungovala až do roku 1611, kdy zanikla v souvislosti s vpádem pasovských vojsk a posledními velkými ražbami byly stříbrné tolary Rudolfa II.,“ vysvětlil Juraj Thoma.
O tom, že na soutoku Vltavy a Malše vznikne nové královské město, rozhodl někdy počátkem šedesátých let 13. století český panovník Přemysl Otakar II. Území ovšem patřilo panu Čéčovi z Budivojovic, jehož otec Budivoj tady založil osadu s kostelem. Král mu za to nabídl nepříliš vzdálený hrad Velešín s celým panstvím, což jistě nebyla nevýhodná výměna.
Z panovníkova pověření potom založení nového města řídil zvíkovský purkrabí Hirzo, pod jehož vedením bylo vyměřeno velké čtvercové náměstí, pravidelně se křižující ulice a jednotlivé domovní parcely. Na západním okraji města, přímo nad břehem Vltavy, bylo současně vyznačeno velké staveniště pro dominikánský klášter.
Bratři dominikáni převzali tuto plochu od Hirza 10. března 1265. To je datum, od něhož se odvozuje stáří našeho města, i když samozřejmě nevíme, jak dlouho předtím a jak dlouho práce při jeho zakládání trvaly.
Nové město převzalo (a postupně zkrátilo) název starší osady Budivojovic, kterou později pohltila předměstská zástavba a jíž dodnes připomíná kostel sv. Jana Křtitele a sv. Prokopa, zvaný Staroměstský.
Historický pramen: www.c-budejovice.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.